Како да го преживеете „Син понеделник“ – најдепресивниот ден во годината?

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Третиот понеделник во јануари се нарекува „Син понеделник“ и се смета за најтажен ден во годината.

„Син понеделник“ се слави секоја година во третиот понеделник во јануари. Се вели дека е најдепресивниот ден во годината, кој често се припишува на коктел од лошо време, постпразнично затишје, лоши финансии и недостижни новогодишни одлуки.

Но, дали е всушност најтажниот ден во годината?
Краткиот одговор е „не“. Терминот „Син понеделник“ првпат го измислил психологот и мотивациски говорник Клиф Арнал во 2004 година, откако му се обратила британската туристичка агенција Скај Травел, која побарала од него да смисли формула за одредување на најдепресивниот ден во годината. Синиот понеделник подоцна стана централен дел на рекламната кампања на Скај Травел, дизајнирана да ги поттикне резервациите за празници, што, како што сугерираше компанијата, ќе ја ублажи „мизеријата на синиот понеделник“.

Психологот д-р Клиф Арнал посочи со равенка дека тој ден се смета за најдепресивниот ден во годината. Неговата равенка го зеде предвид нивото на долг на луѓето, времето по божиќните празници и новогодишните одлуки, пониските нивоа на мотивација и чувството на потреба да се направи нешто конкретно.

Формулата гласи: [W + (Dd)] xTQ / MxNA.

W значи време. D е долгот и d е месечната плата, додека T е времето од Божиќ и Q е времето кога сте се откажале од новогодишната одлука.

Не постои такво нешто како еднодневна депресија
Сепак, равенката на Арнал беше силно отфрлена од научната и академската заедница.

„Зимското нерасположение е природна реакција на божиќните празници и завршувањето на прославите, но погрешно е патолошки да се претворат таквите нормални чувства во некаква форма на „акутна депресија“ како Синиот понеделник“, вели Крег Џексон, професор проф. по здравствена психологија на Универзитетот Бирмингем Сити во Англија.

„Нема веродостојни истражувачки докази кои покажуваат дека „Син понеделник“ е подепресивен од кој било друг ден, па дури и од најдепресивниот ден во годината“, изјави тој за Live Science.

Други научници, исто така, ја отфрлија оваа идеја како неоснована псевдонаука.

Како да го преживеете „Син понеделник“?
Физичка активност

Вежбањето му помага на телото да произведува ендорфини, хормони на среќата. Исто така, вежбањето бара излегување од дома, а истражувањето објавено во Journal of Health Psychology вели дека дури и мало движење го намалува чувството на депресија.

Поставете реална резолуција

Кога станува збор за новогодишните одлуки, размислете да си поставите предизвик што е остварлив. Според психолозите, ова може да биде многу покорисно отколку да се изврши притисок да се заврши голем предизвик, кој може да изгледа огромно.

Значи, ако вашата резолуција врши премногу притисок врз вашиот животен стил, нема срам да го прилагодите малку.

Јадете повеќе храна која го подобрува вашето расположение

Бројни студии покажаа дека здравата исхрана помага да се спречи депресијата. Изберете храна за подобрување на расположението како авокадо и јаткасти плодови, кои се богати со здрави масти или темно чоколадо, кое содржи моќни антиоксиданси.

Научете нешто ново

Постојат докази дека забавата придонесува за добро ментално здравје, а студиите покажуваат дека луѓето кои се занимаваат со хоби уживаат подобро расположение и помалку стресен живот.

Фокусирајте се на трошење квалитетно време

Активностите како што се читање, планирање цели, пишување дневник и поминување повеќе време со пријателите и семејството често создаваат чувство на мир и среќа.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Османи повикува да се вратиме на позитивниот дијалог

„Време е да ставиме црта на пинг-понг дискусијата со Бугарија“, одговори денеска Бујар Османи на новинарско прашање дали македонското МНР ќе испрати протестна нота...

Јован Тозиевски ,Градоначалник на Општина Ресен-Искрено жалење од мое лично име и од името на граѓаните на Општина Ресен за катастрофалниот земјотрес кој и...

Изразувам искрено жалење од мое лично име и од името на граѓаните на Општина Ресен за катастрофалниот земјотрес кој и се случи на нашата...

Северна Македонија испраќа итна помош во Турција по катастрофалниот земјотрес

Владата на Република Северна Македонија попладнево одржа вонредна седница, со цел обезбедување итна помош за Република Турција, по катастрофалниот земјотрес што ја погоди земјата...

Moda

Екстравагантни изгледи на познатите од црвениот тепих на Греми наградите

Црвениот тепих на синоќешното 65. Греми награди секако не разочара. Најголемите музички имиња секогаш присуствуваат на најзвучната музичка вечер, а ни овогодинешната награда не...

Неочекуван тренд на хеланки оваа зима кои можете да ги носите во секое време и секаде

Да, хеланките со винил и кожен ефект се враќаат! На полето на хеланки, минатата година видовме (речиси) сè: особено хеланките со селотејп кај нозете повторно...

Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...
spot_img
spot_img
spot_img