23.9 C
Ohrid
Tuesday, July 5, 2022

Како да го подготвите телото за лето: Совети за тренинг и исхрана

НАЈЧИТАНО

Летото се приближува и оние кои штотуку се сетија дека можат да вежбаат се прашуваат од каде да почнат. Физичката активност влијае на нашето физичко здравје, но и ментално и емоционално, вели за порталот Н1 сертифицираниот тренер и советник за исхрана Маја Димитријевиќ.

Прашањето е секогаш тука: колку обука ни треба за да го видиме резултатот?

„Три тренинзи неделно се идеални за почетници, а за понапредните специјализанти може да бидат четири или пет тренинзи неделно. Важно е да си поставиме цел три тренинзи неделно да бидат минимум. Тренираме редовно, со ден-два пауза помеѓу и после десетина тренинзи ќе забележиме промена на телото, но и зголемување на енергијата за се што правиме во текот на денот“, вели Димитријевиќ.

Според неа, по еден месец континуиран тренинг ќе видиме некои резултати „кои можат да бидат одлични ако се потрудиме и ја комбинираме физичката активност со диетата“.

Тој додава дека почетниците треба да прават вежби со повеќе зглобови – тоа се вежби кои вклучуваат поголем број мускули во една вежба, како што се чучњеви, скокови, склекови …

„Треба прво да научат да вежбаат само со сопствената телесна тежина, а само кога правилно ги прават вежбите и го совладаат бестежинскиот тренинг, дури тогаш се додаваат тегови или било каков товар. Честа грешка на почетниците е што сакаат брзи резултати. па веднаш се товарат со поголеми тежини, ја прескокнуваат фазата на адаптација на тренинзите. На овој начин без надзор на тренер лесно се случуваат повреди“, предупредува таа.

Темпото на живот е такво што денес имаме се помалку слободно време, но Димитријевиќ посочува дека е можно вежбање со некоја од онлајн програмите дома.

„Секогаш можете да додадете пешачење, возење велосипед, трчање и слични кардио активности на вашите тренинзи. Сега е идеално време за кардио во природа“, вели таа.

За почетниците, како и за повеќето рекреативци, таа препорачува брзо одење или возење велосипед наместо трчање.

„Трчањето става поголем стрес на нашите зглобови, на што многумина не се подготвени, особено затоа што работат на бетон, што не е добра основа за тоа. советува Димитријевиќ..

Повеќето луѓе, кога ќе воведат физичка активност во својот живот, сакаат да ги променат своите лоши навики во исхраната со цел таа промена да биде што повидлива.

„Не сум поддржувач на строги диети, бидејќи тие се неодржливи на долг рок, а најдобриот план за исхрана е оној што можеме да го применуваме засекогаш. Забрането е понекогаш да го јадеме, но тоа не треба да биде наш секојдневен избор. таа рече.

Тој додава дека треба да „јадеме“ – да појадуваме, ручаме, вечераме и една или две ужинки, најдобро би било тие секогаш да бидат приближно во исто време.

„Ништо не се јаде помеѓу оброците. Со елиминирање на самото грицкање помеѓу оброците, многумина направија видлива промена во својот изглед“, вели таа.

Таа истакнува дека е многу важно да пиеме многу течности, најважно вода, но можеме да пиеме и лимонада и чај во текот на денот.

„Кафето најдобро се пие без шеќер и млеко. Треба да обрнеме внимание на фактот дека повеќето од нашите оброци се извор на протеини (месо, сирење, риба, белки од јајце, протеин од сурутка) и многу зеленчук и салати. Јаглехидратите даваат ни енергија.не ги исфрлајте од исхраната и бирајте ги паметно: овесни снегулки, кускус, ориз, слатки компири, леб од цело зрно…најдобро е да ги јадете во оброк пред и после тренинг“, вели Димитријевиќ.

Бидејќи јаглехидратите се нашиот извор на енергија, не претерувајте ако сте неактивни или недоволно активни во текот на денот, советува таа.

„Мастите ни се многу важни, особено за жените бидејќи влијаат на соодветното ниво на хормони, внесете ги од внимателно одбрани извори. Маслиново, кокосово, масло од тиква, јаткасти плодови, авокадо, жолчки… јадете овошје, но не претерувајте тоа“, рече тој.Димитријевиќ.

Според неа, многумина успеале да усвојат здрави животни навики со тоа што ги воведувале една по една, а дури кога ќе се прилагодат и навикнат да воведат нова.

„Исто така, ако сакате да јадете нешто што знаете дека е помалку здраво или премногу калорично, понекогаш се е во ред, важно е да не се откажувате, да не се осудувате, туку само да останете здрави од следниот оброк“, вели таа. .

Покрај физичката активност и здравата исхрана, многу е важно да имате доволно сон.

“Најдете го вашиот пат, важно е да се движите. Физичката активност и здравата исхрана се најважни за нашиот примарен имунитет и здравје. Сакам да кажам дека најдобра физичка активност е онаа што најмногу ја сакате, бидејќи ќе ви овозможи одржувајте континуитет на вежбање. Континуитетот е најважен во тренинзите, како и кога станува збор за исхраната. Најдете го она што најмногу ви се допаѓа и уживајте во процесот“, советува Маја Димитријевиќ.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО