23.9 C
Ohrid
Monday, May 23, 2022

Како да го намалите внесот на храна кога сте под стрес?

НАЈЧИТАНО

Кога јадеме како одговор на појавата на одредени емоции, се случува она што го нарекуваме емоционално прејадување.

Конзумирањето храна поради стрес стана вообичаен механизам кога се бориме со притисокот, но во никој случај не е здрав начин да се однесуваме во стресни ситуации.
Во ситуации кога се чувствуваме уморни, раздразливи или вознемирени, посегнуваме по храна, најчесто мрсна или полна со шеќер, за да се чувствуваме подобро или од страв да не помине ова добро чувство.

„Првично, високото ниво на стрес ќе го зголеми ослободувањето на адреналин, што може да ја намали желбата за храна. Но, кога стресот трае подолго, надбубрежните жлезди почнуваат да лачат кортизол, хормонот одговорен за реакциите на нашето тело“, објаснува Гејл Салц, професорка по психијатрија во Њујорк.

Салц објаснува дека ги зголемува потребите за енергија на вашето тело, предизвикувајќи зголемување на апетитот и желба за храна богата со шеќер и масти.

Секако дека заслужуваме да се чувствуваме подобро, но сепак храната не ги решава проблемите кои доведоа до појава на негативни емоции. Емоционалното јадење станува проблематично кога се случува премногу често и доведува до значително зголемување на потрошените калории. Во тој случај имаме два проблема.

„Многу луѓе мислат дека храната е утешна“, вели Елис Муселес, психолог и нутриционист.

Дури и ако не сме физички гладни, вообичаено е да се свртиме кон храна за да се справиме со одредени емоции, да го одвлечеме вниманието од вознемирените мисли и да создадеме чувство на релаксација.

Јадењето под стрес е проблематично бидејќи стресот може да влијае на тоа што ќе одлучите да јадете. Како што истакнува Салц, кортизолот нè мотивира да бараме храна богата со масти и шеќер, па затоа е толку задоволувачко да јадеме нездрава храна.

Запомнете дека негативните емоции не се опасни. Тие се составен дел од животот и ни даваат информации што треба да правиме, што треба да промениме.

Емоционалното прејадување може да доведе до вишок килограми
Дури и ако јадете релативно здрава храна кога сте под стрес, бројни студии покажаа дека кортизолот го забавува метаболизмот на телото. Тоа значи дека задржуваме повеќе енергија во форма на калории, што го отежнува слабеењето.

Дополнително, студија објавена во „Biological Psychiatry“ покажа дека стресот може да го зголеми нивото на инсулин во нашето тело, што придонесува за поголемо складирање на маснотии.

Го уништува и варењето
За да помогне во подготовката на телото за факторот на стрес, кортизолот им дава приоритет на функциите во телото кои се фокусирани на преживување, како што е зголемувањето на нивото на шеќер во крвта, така што мозокот има повеќе енергија на располагање за употреба. Ова значи дека другите функции кои се „неважни“ во споредба со заканата, вклучително и дигестивниот процес, може делумно или значително да се потиснат.

Кога цревата добиваат помал проток на крв благодарение на оваа стресна состојба, варењето се забавува, објаснува Салц. Ова ја ограничува способноста на вашиот гастроинтестинален тракт ефикасно да ја движи и обработува храната.

Затоа, конзумирањето храна кога сме под стрес може да доведе до стомачни тегоби како гадење, запек и надуеност. И во тој случај, добро би било во исхраната да додадете храна богата со растителни влакна.

Човечкото тело може да се опорави од повремениот запек предизвикан од стрес, но штетата започнува кога стресот станува хроничен, вели Муселес.

„Како што минува времето, сиот овој стрес не само што се меша со дигестивниот систем, туку може сериозно да го оштети, што доведува до слабеење на цревната слузница“, објаснува таа.

Истражувањето објавено во Журналот за физиологија и фармакологија вели дека хроничниот стрес е поврзан со голем број цревни нарушувања, од воспалителна болест на цревата до синдром на нервозно дебело црево, гастроезофагеална рефлуксна болест (ГЕРБ) и негативни промени во цревниот микробиом.

Може да предизвика металоиди
Кога на стресниот гастроинтестинален тракт му треба повеќе време за варење на храната, вашето тело почнува да произведува повеќе стомачна киселина во обид да ја вари храната.

Ако јадете под стрес, може да доживеете горушица или варење, особено ако се препуштате на храна за која се знае дека предизвикува металоиди.

Има ефект врз имунитетот
Стресот особено го намалува нивото на магнезиум, цинк, калциум, железо и ниацин, според истражувањето објавено во „Advances in Nutrition“. Нарушената апсорпција на хранливи материи со текот на времето го зголемува ризикот од голем број хронични болести.

Како да престанете да јадете кога сте под стрес?
Почетокот на запирање на емоционалното прејадување е справување со проблемот. Прифаќањето на сопствените емоции, без разлика колку се лоши, е првиот чекор кон исцелување.

Бидејќи стресот обично е главниот двигател на емоционалното прејадување, би било добро да се работи на намалување на секојдневниот стрес. Не двоумете се да се консултирате со специјалист, психолог кој може да ви помогне да се справите со стресот и да создадете квалитетни и позитивни обрасци кои ќе го намалат емоционалното прејадување.

Најважниот чекор е свесноста за себе и слушање на сопственото тело и ум.

За да се ослободите од емоционалното прејадување, можете да почнете да вежбате, да пешачите, да престојувате што повеќе во природа, да читате книга, да пиете шолја чај и слично.

Пешачењето е најлесниот начин да се смирите и да избегнете посегнување по храна. На овој начин, ендорфините почнуваат да се произведуваат исто како да сте јаделе вкусна чоколада. Дури и 10-минутната прошетка може да го намали гладот ​​и да го намали стресот.

Создавањето добра плејлиста може да ги опушти сите бидејќи музиката е природно средство за смирување. Фокусирањето на релаксирачки песни ќе го одвлече умот од глад и желби. Слушајте музика што ве опушта и ви го подигнува расположението, па дури и нова музика за да не размислувате за храна.

Добриот ноќен одмор може да го намали стресот и да го потисне внесувањето на големи количини на храна. Луѓето кои полесно одмараат трпат неочекувани проблеми на работа и потешко ќе почувствуваат силен стрес и ќе посегнат по лоша храна, пишува The Healthy, пренесува 24 sata.hr.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО