More

  Како да го надминете утринскиот замор?

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  - Advertisement -

  Осигурајте се дека ги добивате препорачаните седум до осум часа сон секоја вечер, придржувајќи се до редовен распоред за спиење.

  Секој човек ги доживува оние утра кога едноставно не може да се ослободи од чувството на тромост и замор, па дури и кога спиел доволно претходната вечер.

  Во обид да се опорават, многумина од нас посегнуваат по шолја кафе. Но, прекумерното консумирање кофеин може да нè направи нервозни и вознемирени.

  Сепак, постојат одредени стратегии кои можете да ги спроведете кога ви е тешко да станете од кревет и да го започнете работниот ден.

  Не го одложувајте алармот на телефонот
  Таа често користена опција на вашиот телефон можеби нема да биде многу корисна на крајот на краиштата. Истражувачите советуваат кога планирате да се разбудите и кога поставувате утрински аларм, да го применувате следново: поставете еден аларм 90 минути пред посакуваното време за да станете од креветот, а друг во посакуваното време за станување.

  Се смета дека 90-те минути спиење помеѓу овие два аларми ќе предизвикаат да се разбудите во РЕМ фазата на спиење, што ќе ве направи значително побудни и расположени.

  Прво испијте чаша вода
  Заморот е класичен симптом на дехидрација, а дури и блага дехидрација може да предизвика поспаност, промени во когнитивните способности и нарушувања на расположението.

  Испијте чаша вода веднаш по станувањето и на тој начин ослободете се од утринскиот замор.

  Истегнете се
  Има причина зошто се чувствувате добро кога се истегнувате по будењето. Во текот на ноќта, за време на РЕМ спиењето, вашите мускули се буквално парализирани (атонија), а нивното реактивирање ослободува ендорфини кои стимулираат енергија.

  Посипете го лицето со вода
  Ако не сакате целосно да се туширате, прскањето на лицето со ладна вода, што доведува до создавање сигнал до мозокот за промената на температурата на телото, што ги активира механизмите за будење – е добар трик за да добиете ослободување од утринска поспаност и летаргија.

  Појадува
  Истражувањата покажуваат дека прескокнувањето на првиот оброк може негативно да влијае на вашата енергија и способност да останете фокусирани во текот на денот. Но, ако вежбате наутро, не заборавајте да јадете после тренингот, а не пред тоа.

  Овој редослед на активности (тренинг-појадок) ќе согори повеќе калории, ќе го забрза вашиот метаболизам и ќе ги намали тегобите од гастроинтестиналниот тракт.

  Во однос на изборот на храна, најдобри опции се посни протеини, цели зрна, јаткасти плодови и овошје со малку шеќер.

  Избегнувајте шеќер до ручек
  Зашеќерената храна како засладените пијалоци од кафе, колачи и житарките за појадок може да предизвикаат скокови и падови на нивото на шеќер во крвта што може да предизвика чувство на исцеденост.

  Пијте помалку кафе
  Иако кафето има одредени позитивни ефекти врз здравјето на луѓето, претераното консумирање кафе наутро може индиректно да придонесе за чувство на зголемен замор подоцна во текот на денот.

  Учесниците во едно истражување изјавија дека се чувствуваат поуморни еден ден по консумирањето на пијалоци со кофеин.

  Излезете надвор за да го активирате мозокот
  Сончевата светлина го зголемува нивото на серотонин во вашето тело, што доведува до подобар сон, а со тоа и зголемување на дневните нивоа на енергија.

  Сето ова звучи како многу добра причина да одвоите дел од вашето утро за да го поминете на отворено.

  Вклучете кардио наутро
  Голем број на истражувања ги поврзуваат аеробните вежби со намален замор. Затоа, обидете се да одите на брза прошетка или да возите велосипед наутро.

  Ослободете се од стресот
  Иако е полесно да се каже отколку да се направи, намалувањето на чувството на стрес значително ќе го подобри општото расположение, квалитетот на сонот, а со тоа ќе се намали и чувството на утрински замор.

  Внимавајте на хигиената на спиењето
  Добрата хигиена на спиење значи создавање идеален контекст за спиење: одржување редовно време за спиење, избегнување стимуланси и алкохол и грижа за околината во која спиете.

  Повеќето луѓе најдобро спијат во темна, не премногу пренатрупана, кул и без електронски уреди или било што друго што може да ви го одвлече вниманието.

  Без разлика каде сте, обидете се да не користите екрани најмалку еден час пред да одите во кревет.

  Покрај тоа што ве одржуваат будни и будни, повеќето телевизори и паметни телефони емитуваат сина светлина што може да го држи вашиот мозок буден подолго време.

  Ако слушате радио, музика или објави на вашиот уред, поставете тајмер за да бидете сигурни дека ќе се исклучи веднаш штом ќе заспиете.

  Ставете го вашиот сон на прво место
  Веројатно сте ги слушнале приказните за фалење на успешни претприемачи и светски лидери за тоа како успеваат да функционираат со само четири часа сон во текот на ноќта, но вистината е дека повеќето луѓе сигурно не можат.

  Дури и ако се чувствувате одморени по само неколку часа дремење, кумулативниот ефект на премалку сон може да остави трага на вашето физичко и ментално здравје, пренесува Vijesti.me.

  Помалку од пет часа континуиран сон во текот на ноќта може да го зголеми ризикот од срцев удар, мозочен удар или рак, а медицинската статистика покажува дека лишувањето од сон ви го скратува животот.

  Погрижете се да имате препораки секоја вечер седум до осум часа сон додека се придржувате до редовниот распоред за спиење. Ова значи да одите во кревет и да станувате во исто време секој ден, дури и за време на викендите.

  - Advertisement -spot_img
  - Advertisement -spot_img
  - Advertisement -spot_img

  Десетгодишно девојче денеска е спасено од под урнатини, 39 часа откако силни земјотреси ја погодија јужна Турција

  Десетгодишно девојче денеска е спасено од под урнатини, 39 часа откако силни земјотреси ја погодија јужна Турција, јави агенцијата Анадолија. Девојчето од сириско потекло било спасено од...

  Бројот на загинатите расте, борбата по преживеани не запира

  Бројот на загинати во земјотресот во Турција и Сирија вчера надмина 6.200 луѓе и се очекува да продолжи да расте, додека пристигнуваат спасувачки тимови и меѓународна...

  Прашања и одговори за крипто-средствата

  Прашања и одговори за крипто-средствата Што се крипто-средства? Како изгледаат крипто-средствата? Кои се разликите меѓу крипто-средствата и суверените валути (пари)? Дали централните банки издаваат дигитални валути? Каква е улогата...

  Moda

  Екстравагантни изгледи на познатите од црвениот тепих на Греми наградите

  Црвениот тепих на синоќешното 65. Греми награди секако не разочара. Најголемите музички имиња секогаш присуствуваат на најзвучната музичка вечер, а ни овогодинешната награда не...

  Неочекуван тренд на хеланки оваа зима кои можете да ги носите во секое време и секаде

  Да, хеланките со винил и кожен ефект се враќаат! На полето на хеланки, минатата година видовме (речиси) сè: особено хеланките со селотејп кај нозете повторно...

  Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

  Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...
  spot_img
  spot_img
  spot_img