25.9 C
Ohrid
Thursday, July 7, 2022

Како да го изберете најдоброто масло за јадење?

НАЈЧИТАНО

Кое масло да се користи зависи од тоа што се готви. Исто така, важно е да се знае на која температура може да се загрее за да не се изгуби вкусот на маслото.

Маслиново масло
Маслиновото масло, советуваат експертите, се користи за медитеранската кујна. И ова екстра девствено масло кое не треба да се загрева на повеќе од 180 степени, а може да се рафинира, што може да се загрее на повисока температура, пишува The Guardian.

Кокосово масло
За индиската и азиската кујна се користат кокосовото масло, маслото од синап и путерот од џи. Маслото од репка и маслото од кикирики се подобри за длабоко пржење.

Растителни масла
Во принцип, најдобро е да се користи сончогледово масло за длабоко пржење, бидејќи може да се загрее на многу висока температура, а може да се користи и повеќе пати.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО