17.9 C
Ohrid
Tuesday, October 4, 2022

Како да ги чувате краставиците за да траат подолго?

НАЈЧИТАНО

Иако краставиците се достапни во текот на целата година, најдобро време за уживање во нив е во летните месеци. Кога се во екот на сезоната, краставиците се малку посвежи и повкусни, а се незаменливи во летните салати, намази, па дури и во смути.

Ако некогаш сте забележале дека вашите краставици истекуваат само неколку дена откако ќе ги донесете од пазарот, тоа може да биде поради начинот на кој се чувале. Многу краставици купени во продавница имаат восочна обвивка што им дава подолг рок на траење, но правилното складирање е клучно за продолжување на нивниот рок на траење.

Повеќето луѓе фрлаат краставици во фиоката на фрижидерот, што не е најлошата опција, но постои едноставен трик кој ќе ги задржи посвежи подолго.

Завиткајте ја целата краставица во пластична фолија и потоа чувајте ја во херметички сад. Пластичниот филм делува како штит и ја задржува влагата, што го спречува зреењето. Откако ќе го испробате овој метод, ќе бидете пријатно изненадени кога ќе видите дека вашите краставици се уште крцкави до една недела подоцна.

Ако претходно ги исечете краставиците, не ставајте ги во пластична кеса освен ако не планирате да ги јадете истиот ден. Наместо тоа, завиткајте ги во влажна хартиена крпа и потоа чувајте ги во херметички сад до пет дена. Задржувањето на влагата е клучно за да ги одржувате парчињата краставица свежи што е можно подолго, пишува Вечерњи.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО