Како да ги препознаете симптомите на респираторниот синцицијален вирус и кога да реагирате

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Кризниот штаб на Федерацијата Босна и Херцеговина денеска по долго време се обрати до јавноста. Меѓу другото, овој потег сакаше да го нагласи не само фактот дека коронавирусот сè уште е меѓу нас, туку и зголемениот број на респираторни инфекции. Кога станува збор за респираторните вируси – еден особено го привлекува вниманието на светот, но сè повеќе и на домашната јавност. Тоа е респираторен синцицијален вирус (РСВ). Како да го препознаеме и кога треба да реагираме?

Во првата недела од јануари, портпаролот на Здравствениот дом на кантонот Сараево, Арман Шаркиќ изјави дека притисокот врз здравствените домови во овој кантон е огромен. Имено, просечниот број на пациенти кои се појавуваат е поголем од вообичаеното за овој период од годината, а осумдесет отсто од болестите се поврзани со респираторни инфекции.

Еден од респираторните вируси во оптек – респираторниот синцицијален вирус – не е присутен само на нашите простори и не е претеран новитет. Сепак, она што загрижува е фактот што лекарите ширум светот пријавуваат се повеќе случаи на овој вирус кој предизвикува акутни инфекции на респираторниот систем кај сите возрасни групи и е најчеста причина за бронхиолитис кај децата.

Германските експерти велат дека до вториот роденден речиси сите деца ќе имаат РСВ инфекција со благи симптоми.

Додаваат и дека сметаат дека промените во социјалното однесување за време на пандемијата на коронавирус придонеле за зголемување на бројот на заразени, па малите пациенти зимава ги „преплавија“ болниците.

Иако во повеќето случаи станува збор за лесна болест со симптоми слични на настинка, РСВ може да биде сериозен проблем и да бара хоспитализација, особено кога станува збор за доенчиња помали од четири месеци и деца со хронични заболувања, предупредуваат лекарите од Германското здружение за педијатри.

Тие потсетуваат дека респираторниот синцицијален вирус може да резултира со развој на бронхиолитис, воспаление на дишните патишта во белите дробови (бронхиоли) што предизвикува отежнато дишење, особено издишување.

Бронхиолитисот се карактеризира со отекување на слузницата на бронхиолите и акумулација на слуз што го отежнува дишењето, а може да доведе и до пневмонија.

„Сигнал за тревога за родителите треба да биде моментот кога ќе забележат дека детето има очигледни потешкотии со дишењето, дека дише побрзо од вообичаено и во исто време „свирка“ во белите дробови“, особено при издишување, изјави д-р Улрих Фегелер. од гореспоменатото здружение..

Покрај треската и кашлицата, дополнителен знак на болест е кога детето изгледа невообичаено уморно и летаргично.

д-р. Фегелер исто така вели дека и родителите треба сериозно да го сфатат проблемот со недостаток на апетит.

Од германскиот институт за јавно здравје Роберт Кох велат дека во вакви случаи детето може да одбие да јаде или пие или да почне да повраќа.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Силен ветер во Кавадаречко

Силен ветер денеска го зафати Кавадаречко, кој откорна бандери и повеќе дрвја, информираа вечерва од кавадаречката локална самоуправа. „Брза беше интервенцијата на пожарникарите од Територијалната...

Пендаровски вели дека територијалните претензии станале секојдневие

Најостро го осудувам вандалскиот чин на каменување на македонски културен клуб „Никола Вапцаров“ во Благоевград во Бугарија, наведува претседателот Стево Пендародвски во реакција на...

Пронајдени се живи четворица исчезнати на Кожуф

„Пријавата на 112 во ЦУК за исчезнатите четири лица е примена денеска во 14:50 часот. Се јавил загрижениот татко на едно од изгубените, бидејќи...

Moda

Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...

Како да купите нова облека, така што всушност ќе ја носите и нема да седи само во плакарот

Словенците никогаш не носат речиси третина од облеката што ја купуваме. Проверивме како да купиме нова облека, така што всушност ќе ја носиме и...

Уште една ќерка на познати родители е нова ѕвезда на модното небо

Изгледа како вчера – целата светска јавност зборуваше за необичниот избор на името на Гвинет Палтроу и Крис Мартин за нивното новороденче, Епл. Но, тоа...
spot_img
spot_img
spot_img