20.9 C
Ohrid
Tuesday, May 17, 2022

Како Болдвин ја застрела снимателката

НАЈЧИТАНО

Полицијата објави снимки од сетот на филмот „Рѓа“, вклучувајќи ги и последиците од смртоносното пукање во снимателката од страна на актерот Алек Болдвин.

Шерифот на Санта Фе, Адан Мендоза, исто така, објави фотографии од местото на злосторството и интервјуа со сведоците, вклучувајќи го и со Болдвин.

Меѓутоа, полицијата соопшти дека одлуката дали ќе се поднесе кривична пријава ќе зависи од исходот на идната форензичка работа.

Болдвин ја застрела Халина Хачинс (42), додека вежбал со, како што верувал, безбеден пиштол.

Актерот, кој беше и продуцент на филмот, претходно изјави дека не го повлекол чкрапалото и дека нема поим како „живиот“ куршум се нашол на сетот во близина на Санта Фе во американската држава Ново Мексико.

На видеата објавени во понеделникот, може да се види како полицијата и медицинските лица брзаат на местото на настанот, а снимките од камерата покажуваат како тие се борат да ја спасат Хачинс.

На други снимки, Болдвин се гледа облечен како каубој и вежба со нешто што личи на пиштол што ја уби камерманката.

Во соопштението со објавувањето на снимката, шерифот Мендоза рекол дека истрагата за пукањето „останува отворена и во тек“.

Тој рекол дека неколку компоненти на истрагата останале нерешени, вклучително и форензиката за огненото оружје, анализата на отпечатоците од прстите, извештајот на медицинскиот иследник и анализата на телефонските податоци на Болдвин.

„Откако овие истражни компоненти ќе бидат доставени до канцеларијата на шерифот, ќе можеме да ја завршиме истрагата за да можеме да ја проследиме до окружниот обвинител во Санта Фе на преглед“, рече шерифот Мендоза.

Како што пренесува „Њујорк тајмс“, портпаролот на канцеларијата на шерифот во Санта Фе рекол дека властите решиле да ги објават досиејата по повеќе барања од медиумите и затоа што истражителите сакале да покажат кои информации останале нерешени пред случајот да биде проследен до обвинителите.

Властите одбиле да отфрлат можноста за поднесување кривична пријава поради инцидентот, а во октомври окружната обвинителка Мери Кармак – Алтвис рекла за „Њујорк тајмс“ дека „во овој момент сè, вклучително и кривичните пријави, е на маса“.

Објавата дојде една недела откако властите ги осудија продуцентите на филмот за кршење на безбедносните упатства и наплатија максимална казна од 136.793 долари.

Истрагата на Одделот за животна средина во Ново Мексико покажа дека креаторите на филмот покажале „обична рамнодушност кон препознаените опасности поврзани со употребата на огнено оружје на сетот“.

Се додава дека раководството на филмот „знаело дека безбедносните процедури за огнено оружје не се почитуваат на снимањето и демонстрирале очигледна рамнодушност кон безбедноста на вработените со тоа што не ги прегледале работните практики и не преземале корективни мерки“.

Компанијата соопшти дека не се согласува со наодите и дека ќе поднесе жалба.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО