22.9 C
Ohrid
Friday, August 12, 2022

Како би можела да изгледа пандемијата на коронавирус во иднина?

НАЈЧИТАНО

Додека третата зима од пандемијата на коронавирус се наѕира на северната хемисфера, научниците ги предупредуваат веќе исцрпените влади и популации да се подготват за новите бранови на Ковид-19.

Само САД може да забележат до милион инфекции дневно оваа зима, изјави за Ројтерс Крис Мареј, раководител на Институтот за здравствена метрика и евалуација (IHME), независна групација за моделирање на Универзитетот во Вашингтон која ја следи пандемијата. Тој додаде дека тоа ќе биде речиси двојно повеќе од сегашниот дневен број.

Низ ОК и Европа, научниците предвидуваат серија бранови на Ковид, бидејќи луѓето поминуваат повеќе време во затворени простории за време на постудените месеци, овој пат без речиси никакви ограничувања за носење маски или физичко растојание.

Сепак, иако случаите може повторно да се зголемат во следните месеци, малку е веројатно дека смртните случаи и хоспитализирањата ќе се зголемат со ист интензитет, велат експертите, кои веруваат дека тоа се должи на вакцинацијата, засилените дози, претходните инфекции, поблагите варијанти и достапноста на ефективни третмани за ковид.

Овие прогнози покренуваат нови прашања за тоа кога земјата ќе се пресели од вонредната фаза на Ковид во состојба на ендемична болест каде што има помали епидемии во заедниците со високи стапки на вакцинација, можеби на сезонска основа.

Многу експерти предвидуваа дека транзицијата ќе започне на почетокот на 2022 година, но доаѓањето на високо мутираната варијанта на вирусот омикрон ги наруши тие очекувања.

„Мораме да го оставиме настрана прашањето дали пандемијата е завршена“, рече Адам Кучарски, епидемиолог од Лондонската школа за хигиена и тропска медицина. Тој, како и другите епидемиолози, гледа дека Ковид се претвора во ендемска закана која сè уште е проблем.

Останува прашањето дали ќе се појави нова варијанта која ќе ги надмине моментално доминантните омикронски подваријанти.

Доколку таа варијанта предизвикува и потешка болест и може да го избегне претходниот имунитет, тоа би било најлошото сценарио, се вели во неодамнешниот извештај на Светската здравствена организација за Европа.

Како што е наведено во извештајот, „сите сценарија, со нови варијанти, укажуваат на потенцијал за голем иден бран на ниво на лошо или полошо од бранот на епидемијата 2020/2021 година“.

Збунувачки фактори
Многу експерти за болести рекоа дека прогнозирањето за ковид стана многу потешко бидејќи многумина се потпираат на брзи тестови дома што не се пријавени кај државните здравствени службеници, прикривајќи ги стапките на инфекција.

БА.5, омикронската подваријанта која моментално предизвикува максимални инфекции во многу земји, е многу пренослива, што значи дека многу пациенти хоспитализирани поради други болести може да бидат позитивни и да се сметаат за тешки случаи, дури и ако Ковид-19 не е изворот на нивната мака.

Научниците рекоа дека други непознати кои ги комплицираат нивните прогнози вклучуваат дали комбинацијата на вакцинација и инфекција со Ковид, таканаречениот хибриден имунитет, обезбедува поголема заштита на луѓето.

„Секој што вели дека може да ја предвиди иднината на оваа пандемија е или премногу самоуверен или лаже“, рече Дејвид Дауди, епидемиолог од Факултетот за јавно здравје Хопкинс Блумберг.

Експертите, исто така, внимателно го следат развојот на настаните во Австралија, каде што новата сезона на грип во комбинација со Ковид ги преплавува болниците. Тие велат дека е можно западните земји да имаат сличен модел по неколку тивки сезони на грип.

„Ако се случи таму, може да се случи и овде. Треба да се подготвиме за сезоната на грип“, изјави Џон Меколи, директор на Светскиот центар за грип при Институтот Френсис Крик во Лондон.

СЗО рече дека секоја земја сè уште треба да им пристапи на новите бранови со сите достапни алатки, од вакцинација до интервенции како што се тестирање и физичко дистанцирање или носење маски.

Владата на Израел неодамна го запре рутинското тестирање на патниците за „Ковид-19“ на својот меѓународен аеродром, но е подготвена да ја продолжи практиката „во рок од неколку дена“ доколку се соочи со големо зголемување, рече Шерон Алрој-Преис, шеф на службата за јавно здравје во земјата. .

„Кога ќе има бран на инфекции, ќе мора да носиме маски, ќе мора да се тестираме“, рече таа, додавајќи: „Тоа е животот со Ковид“.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО