23.9 C
Ohrid
Monday, May 23, 2022

Каков облик на чанта обожава шик Французинката оваа пролет?

НАЈЧИТАНО

Модели кои се издолжени и можат да се носат и под пазувите, како што налага модата од почетокот на милениумот. Од миризлив леб до кеси во форма на багети.

Французите не се плашат да испробаат нови трендови или да ги предизвикаат клишеата што го обликуваа митот за парискиот стил, но не можеме да го негираме фактот дека тие се среќни – а можеби и со гордост – што носат чанти на рамо во облик на багет. Додека оригиналниот модел е италијански (марката Fendi), се повеќе инфлуенсери тестираат нови и шарени додатоци.

Багет, француски симбол кој стана чанта.
Овој издолжен леб е произведен во Франција кога државата го забрани печењето леб пред четири часот наутро: тој е идеален бидејќи се пече за кратко време и го воодушевува непцето. Денес, багетата стана француски симбол кој го негува имиџот на оние кои тргнале на пат од продавница до дома со свеж багет под пазувите.

Овој потег го „украде“ Silvia Venturini Fendi и ја создаде култната чанта на Fendi Baguette, која се карактеризира со издолжена форма и димензии дизајнирани да се носи на рамо (и веднаш под раката) без да биде досадна. Од еден мит во друг, преку култниот лик Кери Бредшо во серијата Сексот и градот, Сара Џесика Паркер, која сонува за Париз, ќе го претвори дизајнерскиот модел во вистинска чанта со виолетова сјајка.

Навистина стилски додаток
Чантите не се толку големи за да станат гломазни или неуправливи, но не се ниту премногу мали, па се шармантни за оние кои бараат додаток кој треба да содржи се што им е потребно без да го засени корисникот.

Добро знаеме дека Французите сакаат да бидат апсолутни ѕвезди на стилот – ја откривме нивната тајна што ги прави толку шик! – без нужно да се потпирате на атрактивен елемент. Ако размислите добро, култната чанта Шанел исто така има издолжена форма: обично ја гледаме како чанта која виси на рамо и се потпира на страна, но ако го оставите ланецот да се лизне, можете да ја претворите во многу елегантен багет. торба. Само треба да го промените погледот.

Меѓу дизајнерските чанти за пролет и лето 2022 година, има многу модели во форма на полумесечина, но сигурни сме дека многумина од вас ќе ги претпочитаат издолжените форми, кои – кога ќе ги отворите – ви овозможуваат пред очи да имате сè што ви треба. од клучеви до паметен телефон.

Покрај Baguette на Fendi, ви ги препорачуваме и Miu Miu Miu Crystal изработен од мека плисирана кожа, минималното Locò на Valentino Garavani, софистицираниот Cuir Triomphe на Celina и модерното Viv ’Choc на Roger Vivier.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО