-1.1 C
Ohrid
Sunday, February 5, 2023

Казахстан го враќа старото име на главниот град

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Претседателот на Казахстан, Касим – Жомарт Токаев прифати да го врати некогашното име на главниот град на земјата, Астана. Ова следува по само три години откако го преименуваше во чест на својот претходник Нурсултан Назарбаев, соопшти неговиот кабинет.

Токаев се согласил на промена на името по иницијатива на група пратеници.

Еден од првите потези на Токаев откако ја презеде должноста во 2019 година, по заминувањето на Нурсултан Назарбаев, беше да го промени името на главниот град на Казахстан. Астана да биде Нур-Султан.

Назарбаев, кој ја водеше земјата три децении под Советскиот Сојуз и откако стекна независност во 1991 година, го смени главниот град од Алмати во Астана во 1997 година. Чекорот нашироко беше проблематизиран поради релативната изолација на градот во северните степи и озлогласените студени зими, каде температурите паѓаат дури и 51 степен Целзиусов под нулата.

Тој го претвори градот во изложба на блескава архитектура, вклучително и кула за набљудување, каде посетителите можат да ги стават рацете во отпечатокот на Назарбајев.

Токаев го отстрани Назарбаев од високите функции по бурните немири во јануари, во кои имаше и жртви.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Тимчо Муцунски присуствуваше на годинешниот молитвен појадок кој се одржа во Вашингтон

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Тимчо Муцунски присуствуваше на годинешниот молитвен појадок кој се одржа во Вашингтон. Молитвениот појадок е настан кој на едно место ги собира...

Спасовски е задоволен од достоинственото чествување на великанот Делчев

Дозволете да оддадам признание и да упатам честитки за професионализмот и посветеноста од страна на сите организациони единици при МВР при исклучително добро реализираниот...

Граѓаните ќе можат да отворат денарска платежна сметка со основни функции која слично како и другите сметки ќе може да ја користат за плаќање...

Со новиот Закон за платежни услуги и платни системи, којшто стапи на сила од јануари, граѓаните ќе можат да отворат денарска платежна сметка со...
spot_img
spot_img
spot_img