28.9 C
Ohrid
Wednesday, May 25, 2022

Кадиров објави дека е освоен уште еден град: главните делови се целосно исчистени

НАЈЧИТАНО

Кадиров објави дека е освоен уште еден град: главните делови се целосно исчистени
Чеченскиот лидер Рамзан Кадиров изјави во неделата дека неговите војници ја презеле контролата врз поголемиот дел од источниот украински град Попасна, додека украинските власти соопштија дека битката за источниот град сè уште трае.

Во средината на април, руските сили започнаа нова офанзива долж поголемиот дел од источното крило на Украина, а некои од најинтензивните напади и гранатирање неодамна се случија околу Попасна во областа Луганск. „Чеченските борци на специјалните сили го ставија поголемиот дел од Попасна под контрола“, напиша Кадиров, кој често се опишуваше како „војник-пешак“ на рускиот претседател Владимир Путин. „Главните улици и централните делови на градот се целосно исчистени“, напиша тој во телеграмската апликација „Телеграм“.

Ројтерс не беше во можност самостојно да ги потврди извештаите.

Немаше итен одговор од Украина, но во саботата вечерта, советникот на претседателот Володимир Зеленски, Алексеј Арестович, рече дека тешките борби за градот продолжуваат. „Битката за Попасна е во тек. Руските пропагандисти радосно известија дека веќе го презеле, но не е така. Ова е само оваа недела нивно 117. тврдење за „заземање на Попасна““, рече Арестовиќ.

Гувернерот на регионот Луганск, Серхи Гајдаи, во саботата изјави дека украинските сили сè уште ја контролираат областа. „Ситуацијата е многу тешка, но под контрола“, рече Гајдај. Тој додаде дека чеченските војници не учествувале во борбите, туку ограбувале и снимале видеа.

Кадиров често објавуваше на Телеграм извештаи и видеа од чеченски војници кои наводно учествуваат во активности во Украина, но немаше потврда за тоа колку навистина дошле и дали учествуваат во борбите.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО