16.9 C
Ohrid
Friday, July 1, 2022

Кадиров: Да се забрза темпото на воените операции

НАЈЧИТАНО

Рускиот министер за одбрана, Сергеј Шојгу ги одредил новите задачи на силите што се борат во Украина, а тоа значело дека спецјалната операција ќе продолжи со забрзано темпо, соопшти чеченскиот претседател Рамзан Кадиров.

Кадиров одржа состанок со Шојгу во четвртокот во Москва, на кој било разговарано за сите апсекти на воените дејства, а биле одредени и новите начини на интеракција.

– Сергеј Кужегетовиќ ги идентификуваше новите задачи кои подразбираат унапредување на натамошната тактика. Ќе бидат преземени мерки, со кои значително ќе се подобрат офанзивните маневри, со што ќе се забрза специјалната операција – изјави Кадиров.

Тој му се заблагодарил на Шојгу и поради неговото високо мислење за покажаната способност на теренот, од страна на припадниците на чеченската гарда во соствавот на руската армија.

Руската инвазија на Украина започна пред точно 100 дена.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО