22.9 C
Ohrid
Friday, July 1, 2022

Каде ѕвездите ги чуваат своите Оскари: Гардероба, кревет, бања, мама…???

НАЈЧИТАНО

Познатата златна статуетка која секоја ѕвезда сака да ја држи во раце се смета за врв на нивната кариера во Холивуд. Златната, 34 сантиметри висока фигура на витез кој стои на филмска ролна и држи крстоносец меч, попознат како Оскар, е најпопуларното признание во филмскиот свет. Можеби многумина очекуваат дека неговите познати сопственици би можеле да го чуваат на некои посебни места, но според некои од нив изгледа дека тоа не е така.

Havijer Bardem i Penelope Kruz

Пенелопе Круз и нејзиниот сопруг Хавиер Бардем открија дека ги чуваат своите трофеи, по еден, на места каде што не се толку впечатливи.

– Не се кријат, напротив, можеме да ги видиме со аголот на окото. Ако ни недостасуваат, можеме едноставно да одиме да ги земеме, изјави Бардем. Двојката би можела да има повеќе статуетки за својата колекција оваа година бидејќи и двајцата се номинирани.

Olivija Kolman

Во 2019 година, Оливија Колман доби златна статуетка за главна женска улога за улогата на кралицата Ана во филмот „Омилениот“. Актерката се пошегува дека наградата ќе ја држи на посебно место, во кревет.

Таа ќе биде меѓу мене и мојот сопруг“, рече таа.

Една година по освојувањето на Оскар за најдобра споредна женска улога во филмот „Огради“, Виола Дејвис откри дека наградата ја држи во канцеларијата што ја дели со сопругот и партнерот во продуцентската куќа Џулиус Тенон. Таа стои до нејзината награда Еми и Тони. Дејвис рече дека би сакала да ги чува наградите во гаражата ако не беше нејзиниот сопруг кој сака тие да бидат на „пристојно“ место.

Vajola Dejvis

Том Хенкс освои два Оскари. Првиот како најдобар актер за улогата во филмот „Филаделфија“ во 1994 година, а вториот за филмот „Форест Гамп“ една година подоцна. Хенкс призна дека ги чувал на полицата покрај спортските и другите трофеи собрани од неговото семејство.

Голди Хон ги цени признанијата што ги освои. Кога требаше да одлучи каде да го стави својот Оскар, актерката избра соба за медитација.

-Во таа просторија учам и вежбам медитација. Понекогаш е на каминот. Наградите се историја, тоа е мојата филозофија, рече таа.

Tom Henks

Менаџерот го чува мојот Оскар во својата куќа затоа што е премногу „зафатен“ за мене“, изјави Џејми Фокс, кој доби Оскар во 2004 година за „Реј“.

Кејт Винслет призна дека својот Оскар го чува во бањата. Својата одлука таа ја објасни со тоа дека секој секогаш сака да ја види наградата, да ја држи и да ја почувствува.

„Секогаш ме прашуваат каде го чувам и колку е тежок, па решив ако е во бањата, сите ќе го видат и јас ќе ги избегнам тие вечни прашања“, изјави Винслет.

Goldi Hon

Алиша Викандер доби Оскар во 2016 година како најдобра актерка за филмот „Девојката од Данска“.

– Не сум го видел од ноќта кога го добив. Како што се вселив во нов стан и бев отсутна долго време, го ставив на чување на еден пријател во Лос Анџелес, а неговата ќерка ми испраќа фотографии за да докаже дека добро се грижат за него, објасни таа.

На прашањето каде ја носи наградата за најдобра актерка во филмот „Ла Ла Ленд“, Ема Стоун рече дека Оскарите се во куќата на нејзината мајка, нејзината најважна личност.

– Сигурна сум дека мајка ми добро се грижи за мојата награда, објасни актерката.

Kejt Vinslet

Мојот Оскар е во нашиот дом на Бермуди. Сфатив дека таму не „живееле“ многу Оскари. Секако, секој што го гледа сака да се фотографира со него, изјави еднаш за наградата за најдобра споредна женска улога, а ја освои во 2002 година за филмот „Чикаго“, Кетрин Зета-Џонс.

Рис Витерспун го освои Оскар за најдобра женска улога во 2005 година во „Walk the Line“, а својата награда првично сакаше да ја претвори во „бразлетна“ за тропање на врата или ѓердан, но сепак избра потрадиционален пат.

– Ниту една од овие опции не беше практична. Сега го чувам во дневната соба, откри таа.

Ketrin Zeta-Džouns

– Ја ставив мојата статуетка на полицата за книги во спалната соба бидејќи ми е многу чудно. Дури и откако го добив, го чував скриен. Веројатно затоа што ја добив во многу тежок период од мојот живот, па ме потсетува на тоа, изјави Гвинет Палтроу.

Откако го освои својот прв Оскар во 2013 година за улогата во „Silver Linings Playbook“, Џенифер Лоренс ја однесе својата статуетка во домот на нејзините родители во Кентаки и доби место кај семејното пијано. Оттогаш има освоено уште три статуетки, но нивната судбина е непозната.Gvinet Paltrou

– Не знам каде е. Можеби е во сеф или слично. Навистина не знам, не сум го видел долго време. Мислам дека малиот златен човек не треба да биде нешто на кое му се восхитуваме, па затоа го учам и моето дете на тоа. Има многу повредни работи, поради што Оскарите не се изложени, вели Натали Портман.

Џенифер Хадсон наградата што ја доби за улогата во филмот „Dreamgirls“ ја чува во посебен ѕид.

„Тоа е всушност скриен ѕид што води до мојата футуристичка канцеларија“, откри Хадсон.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО