20.9 C
Ohrid
Sunday, October 2, 2022

Каде е температурата на морето повисока од 25 Целзиусови степени во јуни?

НАЈЧИТАНО

Доколку на почетокот на оваа сезона одите на одмор на море, добро е да знаете дека водата е малку постудена во јуни. Но, ова не важи за сите мориња.

Колку ќе ни биде ладно зависи главно од разликата во температурата на водата и воздухот – колку се поблиску, толку ќе бидеме потопло. Времето во јуни е непредвидливо, а судејќи според просечните температури од претходните години, можете да се опуштите на некои познати летни дестинации. Температурата на морето се разбира постојано се менува и зависи од повеќе фактори како што се временските услови и околните струи. Сепак, постојат некои општи насоки – местата треба да се бараат во заливи, а не на отворено море, а водата е постудена на островите.

Грција
Точно е дека Егејското Море е малку потопло од Јонското Море, но разликата е во просек еден до два Целзиусови степени, а не секогаш. Во моментов, најтоплото море околу Крф е 22 степени, температурата на воздухот е 24, додека на Крит морето е под 20 степени, а температурата на воздухот е 27. Просечната температура на морето во јуни во Грција е околу 23 степени Целзиусови. Покрај Крф, одморалишта со најтопло море се Паралија, Тасос, Сарти и Парга.

Грција е атрактивна опција за многумина во јуни бидејќи температурите не се превисоки, а аранжманите се неспоредливо поповолни од оние во екот на сезоната.

Црна Гора
Во овој дел од Јадранското Море нема преголеми температурни флуктуации, јунскиот просек е околу 22 степени, а интересно е што Црна Гора ги има првите капачи во мај. Моменталната температура на морето во Улцињ и Ада Бојана е 19 степени, а на други места 20. Во јуни најтопло море ќе биде во близина на Котор и Будва, околу 22,5 Целзиусови степени, а температурата на воздухот во овој период ќе биде од 24 до 28 степени.

Хрватска
На почетокот на летото климата на хрватското приморје е блага, бројот на врнежливи денови во јуни не надминува шест, но атмосферата би можела да ја расипе малку постудена вода. Просекот е околу 22 Целзиусови степени, иако може да биде и постудено. Меѓутоа, доколку сте решени да одите на хрватското приморје во овој период, најтопло е море во Умаг со 23,1 степени, а на Хвар минатиот јуни просекот беше под 22 Целзиусови степени. Во овој период Истра е потопла од Далмација.

Турција
Ако се двоумите дали водата ќе биде доволно топла во јуни за да можете да пливате на одмор, одете во Турција. Во овој период, веројатно ќе најдете полупразни плажи и хотели, што е дополнителен плус за оние кои не сакаат гужви. Во текот на денот температурите се искачуваат до 30 степени, а температурата на морето достигнува над 25 степени, па затоа е многу погоден за долги пливања. Во последните десет години јуни беше најтоплото море во Турција – 25,7 степени, Аланија и Анталија имаа просечна температура на морето од 25 степени Целзиусови.

Египет
Највисоката измерена температура на морето во Египет во јуни минатата година изнесуваше 28,8 степени (температура на воздухот 31,7 степени), а најстудените 23,8 степени Целзиусови, што би било добра препорака да ја изберете оваа земја за совршен летен одмор на почетокот на сезоната. Без разлика кое место најмногу ви се допаѓа, не треба да се грижите дали е доволно топло за пливање.

Бугарија
Доколку планирате одмор на почетокот на јуни, ви препорачуваме да ја избегнувате Бугарија. Повеќето туристи одат на Црното Море по втората половина на јуни, кога температурата на водата се загрева на 22 до 23 Целзиусови степени и има помалку дожд.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО