25.9 C
Ohrid
Thursday, July 7, 2022

И самиот Петков излезе на протест за да си даде поддршка

НАЈЧИТАНО

На митингот за поддршка на владата пред Собранието на Бугарија вечерва се приклучија и премиерот Кирил Петков, министри и пратеници од „Продолжуваме со промените“, „Демократска Бугарија“ и „БСП за Бугарија“.

Тие беа пречекани со аплауз од граѓаните кои го исполнија плоштадот откако парламентот го поддржа изгласувањето недоверба на владата со 123 гласа „за“, 116 „против“ и без воздржани.

– Заедно одиме напред, им порача Кирил Петков на демонстрантите. „Со вас сме“, одговорија насобраните граѓани. Овој глас е мал чекор кон долгиот пат до победа на државата, вие сте гаранција дека оваа држава ќе изгледа поинаку по следните избори – рече Петков.

– Сите вие ​​ни давате голема доверба дека ова што го правиме има смисла – им порача на граѓаните претседателот на Народното собрание Мирослав Иванов.

– Вашата поддршка и енергија се гаранција дека оваа војна што ја започнавме не завршува денеска, туку до нејзиниот успешен крај – рече пред насобраните луѓе поранешниот претседател на Собранието Никола Минчев.

– Важно е да се формира влада која успешно ќе ја заврши борбата против мафијата – изјави министерот за финансии Асен Василев. Резултатот е добар, на следните избори ќе има четири гласа против мафијата, рече тој. Единствениот кабинет што ќе го направиме ќе биде кабинет за исфрлање на мафијата – додаде Василев.

Претседателот на пратеничката група на „Продолжуваме со промените“ Андреј Ѓуров изрази надеж дека во следниот обид за формирање кабинет ќе успеат да го консолидираат мнозинството.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО