1.9 C
Ohrid
Monday, January 30, 2023

И конзервираната храна може да биде здрава: Еве што е веројатно најздравото

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Конзервирањето ја одржува храната свежа и за јадење, особено храната која е склона кон развој на различни патогени, а во процесот на конзервирање храната поминува низ процес на стерилизација.

„За жал, резултатот е значително губење на хранливи материи, но штом овошјето или зеленчукот се конзервира, може да остане така со години, безбеден од опасните микроорганизми“, објаснува нутриционистката д-р Џес Кординг и открива што, според експертите, е тоа. најздравата конзервирана храна.

Тоа секако се, вели, конзервирани сардини или сардини, но и други конзервирани риби кои се достапен извор на протеини, но и одржливи и не бараат долга подготовка или варење. Додавањето на конзервирана риба во вашата исхрана има бројни здравствени придобивки.

„Конзервираните сардини имаат тенденција да имаат пониска содржина на жива од многу други видови риби и се сметаат за еден од најдобрите избори на морска храна, особено ако свежата не е достапна“, рече Кординг.

Со нив, додава таа, консумираме голема количина на протеини, витамин Д и антиинфламаторни омега-3 масни киселини, а маслиновото масло обезбедува мононезаситени масти здрави за срцето, објаснува таа.

Како да јадете сардини?
Здравствените упатства препорачуваат две до три порции риба со ниска жива неделно, а Кординг препорачува да се меша со тестенини, сирење или крекери за ужина.

„Лично, сакам да ги пасирам со вилушка и само да ги фрлам во салата“, изјави Кординг за Mind Body Green, а има безброј други начини како да ги вклучите конзервираните сардини во вашата исхрана.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Потврдено обвинение за недозволено складирање на речиси 5 килограми злато и сребро

Судот на Босна и Херцеговина го потврди обвинението на Обвинителството на Босна и Херцеговина, кое го обвинува Драган Станковиќ дека како сопственик на деловната...

Од денес започнуваат интензивните преговори за формирање на ново владино мнозинство-„МИНИСТЕРСТВО ЗА БУРЕК“.

Арбен Таравари, новиот лидер на Алијанса за Албанците во Македонија, е јасен и гласен: „НЕ САКАМЕ МИНИСТЕРСТВО ЗА БУРЕК!“ Таравари со неговата АА влегува...

Стоилковски прашува дали мора да падне крв за да се реагира?

Стоилковски: Ново бегство од затворот „Скопје”, мора ли крв да падне како во Идризово за одговорност на Тупанчевски и Андов „Сокол”? Уште еден затвореник побегнал...
spot_img
spot_img
spot_img