7.9 C
Ohrid
Thursday, December 1, 2022

И Германија ја „тресат“ поскапувањата: Ги носиме најновите цени на горивата

НАЈЧИТАНО

Граѓаните во Германија многу внимаваат каде го трошат секое евро, објаснува за N1 новинарот на ДВ Мехмед Смајиќ, кој детално објасни со какви негативни економски движења се соочува оваа земја.

Смајиќ вели дека инфлацијата во мај во оваа земја била 7,9 отсто, додека во јуни се очекува да биде околу 7,6 отсто.

„Тоа поскапи речиси сè. Најмногу поскапеа енергенсите за околу 38 отсто. Споредено со јуни минатата година, храната поскапела за 13 отсто“, изјави Смајиќ.

Германската влада одвои огромни средства за помош на граѓаните, посочи Смајиќ и вели дека некои критикуваат дека мерките како субвенционирање на цените на горивата навистина не даваат резултати.

Утрово овде еврото на дизелот беше во просек 1,95 евра, додека еврото на супер беше 1,80 евра“, објасни новинарот Смајиќ.

Граѓаните во Германија се уште не излегле на улица и нема штрајкови или социјални немири, бидејќи, како што рече Смајиќ, ја разбираат ситуацијата во која се наоѓа целиот свет.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО