7.9 C
Ohrid
Wednesday, October 5, 2022

И браќата Кличко мета на руски егзекутори од групата Вагнер !!

НАЈЧИТАНО

Повеќе од 400 руски платеници се во Киев со наредба од Кремљ да го убијат украинскиот претседател Володимир Зеленски и членовите на украинската влада и да го подготват теренот Москва да ја преземе контролата, објави британски „Тајмс“. Покрај претседателот, на мета на платеници се и 23 други лица, меѓу кои премиерот, владината канцеларија и две спортски легенди, актуелниот градоначалник на Киев, Виталиј Кличко и неговиот брат Владимир.

Групата Вагнер, приватната милиција на еден од најблиските сојузници на Путин, која работи како продолжена рака на државата, стави платеници во мисија физички да ги елиминираат членовите на владата на Зеленски пред пет недели во замена за профитабилен финансиски бонус.

Украинската влада доби информација за ова во саботата наутро, а набргу потоа Киев објави 36-часовен „строг“ полициски час со цел да се исчисти Киев од руски диверзанти и ги предупреди цивилите да не излегуваат ако не сакаат да се сметаат за агенти на Кремљ, пишува времињата.

Извор тесно поврзан со активностите на групата, цитиран од британскиот весник, тврди дека меѓу 2.000 и 4.000 платеници дошле во Украина во јануари, некои од нив распоредени во отцепените украински региони Доњецк и Луганск. Други 400, наводно, влегле во земјата од Белорусија и се упатиле кон главниот град.

На платениците им било кажано дека Путин сака кратка пауза за да се „преправа“ дека преговара со Зеленски, но биле информирани дека нема да се постигне договор. Платениците сега чекаат сигнал од Кремљ и им е ветена богата награда за убиствата што треба да се случат во следните неколку дена. Потоа им беше овозможен безбеден излез од државата.

Покрај Зеленски, на списокот за стрелање се уште 23 други украински функционери, меѓу кои премиерот, министрите, градоначалникот на Киев Виталиј Кричко и неговиот брат Владимир, популарни боксерски шампиони кои се вклучија во борбата против руските напаѓачи.

Платениците се фалат дека точно знаат каде се наодите на украинскиот претседател и неговите колеги во Киев и очигледно можат да ги следат преку мобилни телефони. Откако Москва ја нападна Украина минатата недела, Зеленски и се обрати на нацијата, тврдејќи дека руските специјални сили се во главниот град и дека тој бил означен како „цел број еден“.

Иако Вагнер е приватна воена компанија, тој е тесно поврзан со проектите на Путин ширум светот. Сопственост е на олигархот Евгениј Пригожин. Ниту нејзините членови не спроведоа тајни операции низ Африка и Блискиот Исток и исто така се одговорни за настаните во источна Украина во 2014 година.

Британскиот генерал Сер Ричард Баронс, поранешен началник на Генералштабот на британските вооружени сили, рече дека членовите на единицата се исклучително ефикасни и дека можат „да излезат од сенките, да ги извршат најнасилните акции и потоа повторно да исчезнат, без да открие кој е одговорен за тие дејства.“ „Тие не се директно поврзани со руската влада и затоа тешко се откриваат“, изјави генералот за Тајмс.

 

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО