9.9 C
Ohrid
Tuesday, December 6, 2022

Италија погодена од руски хакери: Соборени серија владини веб-страници

НАЈЧИТАНО

Серија веб-страници на италијанската влада во петокот беа цел на сајбер напади за кои властите се сомневаат дека се руски хакери Killnet.

Нападнати се веб-страниците на Министерството за надворешни работи, Министерството за култура и Високиот судски совет.

Портпаролот на федералната полиција го потврди инцидентот за ДПА, додавајќи дека е отворена истрага предводена од специјален тим. Не се знае точно колку веб-страници биле погодени.

Килнет претходно напаѓаше други институции, вклучително и веб-страниците на германската влада и компјутерите на натпреварот за песна на Евровизија овој викенд. Тој напад беше одбиен. Според пишувањата на медиумите, тие потоа ги нападнале локациите на италијанската полиција и ги затвориле.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО