22.9 C
Ohrid
Friday, August 12, 2022

Италија гори токму на границата со Словенија: стихијата на пожар се шири кон кампот

НАЈЧИТАНО

Италија гори токму на границата со Словенија: стихијата на пожар се шири кон кампот
Во областа Девино, Италија попладне повторно нешто се запали. Зад одморалиштето на автопатот, каде што има и бензинска пумпа, се запалиле четинари, пожарот се проширил и со ветерот се шири кон Шешљан. Пожарникарите го гаснат пожарот со помош на два хеликоптери, најавена е и помош од канадски авион кој полетал од Џенова.

Во 12:15 часот се запалиле грмушки на просторот зад автопатот за одмор во Девин, јавува Приморски дневник. На крајот има неколку противпожарни бригади, густ чад кој се гледа надалеку. Според очевидци, се вели дека пожарот се запалил невообичаено брзо. Пожарот го зафатил зеленилото веднаш до автопатот и многу блиску до бензинската пумпа на одморалиштето Девин. Во моментов гори зад Конад во Девин, пожарот со силен ветер се шири кон Шешљан.

Во 14 часот и 30 минути пожарот бил изгаснат со помош на два хеликоптери, а дополнителна помош од воздух наскоро ќе понуди и канадски авион кој полетал од Џенова. Нешто пред 15.00 часот пожарот го преминал автопатот и изгорел и на јужната страна.

По околу половина час пожарникарите ставиле под контрола дел од пожарот кој им се заканувал на куќите во Девин. Огнената стихија се шири кон кампот и морето. Според италијанската прес-агенција Анса, локалните власти ги повикале жителите на областа Девина да не ги напуштаат своите домови, во спротивно препорачале носење заштитни маски ФФП2. На тој простор тие се соочија со пожар веќе во јули, кога силен пожар беснееше дури и во Словенија, каде се уште преовладува опасноста од пожари, а во Приморско беше прогласена многу висока опасност од шумски пожари.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО