-0.1 C
Ohrid
Tuesday, January 31, 2023

Италијанскиот премиер повика на поголема акција против климатските „грешници“

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Новиот екстремно десничарски премиер на Италија, Џорџија Мелони, повика на поголема акција против најголемите климатски „грешни“ меѓу народите.Говорејќи на англиски на Светската конференција за климата во Египет во понеделникот вечерта, Мелони рече дека борбата против климатските промени е заеднички напор и бара целосна посветеност на сите земји и меѓународни актери.

За жал, мора да признаеме дека тоа не се случува“, нагласи таа. Најпосветените земји ризикуваа да платат висока цена за разлика од најодговорните за емисиите на CO2 на Земјата. „Тоа е парадоксално и потребни се мерки за да се реши овој дисбаланс“, рече Мелони.

Ако ова не успее, сите напори и настани, како што е состанокот COP27 во Шарм ел Шеик, би можеле да бидат залудни. Светот е во клучен момент во историјата и мора да најде решенија сега, тоа им го должи на следните генерации, изјави италијанскиот премиер.

Мелони рече дека Италија сака да продолжи со својата силна посветеност за намалување на емисиите на јаглерод диоксид и исполнување на целите од Парискиот климатски договор.

Оваа медитеранска земја се стреми кон позелени извори на енергија и подобра диверзификација воопшто. Неодамна новата премиерка изјави дека може да замисли повеќе соларни централи на југот на Италија.

Во исто време, објави дека сака да извлече повеќе природен гас од италијанското тло и море за да стане понезависно.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Приведен бегалец од затвор, спроведен во КПУ Прилеп

На 30.01.2023 на ул.„Гоце Делчев“  во с.Кривогаштани, прилепско, полициски службеници од СВР Битола - Полициско одделение Кривогаштани го привеле П.М.(36) од с.Кривогаштани. Тој бил...

Тренчевска: Раст на плати и пензии, поддршка за најранливите и оддржливи социјални услуги и сервиси ја обележаа 2022 година

Во рамки на дводневната конференција организирана од страна на Владата на Република Северна Македонија, „Година на нови можности“ се оддржа и панел сесијата „Социјални и здравствени...

Зошто е добро да се пие безалкохолно пиво после вежбање?

За многумина кои трчаат, возат велосипед и редовно посетуваат вежбалница, пиењето пиво и тренингот се речиси нераскинливо поврзани. Во полза на оваа несекојдневна навика,...
spot_img
spot_img
spot_img