2.8 C
Ohrid
Friday, February 3, 2023

Исхрана на луѓе со намалено лачење на тироидните хормони

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Ако имате хипотироидизам или страдате од Хашимотоова болест, треба да внимавате на исхраната.

Лошо функционирањето на тироидната жлезда може малку да се „започне“ со правилна исхрана. А храната богата со јод, тирозин, цинк и селен може да придонесе за тоа.

Храната што треба да ја јадат луѓето со овој здравствен проблем е следната:

Риба
Рибите како лососот, сардините, пастрмката и туната се богати со омега-3 масни киселини и генерално се добри за нашето здравје, а помагаат и при хипотироидизам бидејќи се одличен извор на селен.

Јаткасти плодови
Тие исто така содржат голема количина на селен, особено лешници, индиски ореви и бразилски ореви. Една шака јаткасти плодови дневно ќе ви послужат како ужина, а можете да ги додадете и во вашите омилени јадења, како салати или разни тестенини.

Свежо овошје и зеленчук наместо термички обработени
Зголемувањето на телесната тежина е еден од раните симптоми на хипотироидизам. За да ја намалите телесната тежина и во исто време да го одржите доброто здравје на тироидната жлезда, важно е да внесете свежо овошје и зеленчук во исхраната наместо термички обработените, бидејќи тие се поздрави во таа форма.

Хранливите материи потребни за тироидната жлезда, односно нашето тело, се губат со термичка обработка.

Морски алги
Оваа храна често се наоѓа на менито на вегетаријанците и веганите, а одлична е и за тироидната жлезда бидејќи содржи висока концентрација на јод.

Оваа хранлива материја е од суштинско значење за правилната функција на оваа жлезда и производството на нејзините хормони. Алгите се богати со влакна, калциум и витамини А, Б, Ц, Е и К.

Мешунките
Хипотироидизмот доведува до недостаток на енергија, а телото може да се „наполни со енергија“ со помош на разни мешунки кои се богати со протеини, антиоксиданси, сложени јаглехидрати, витамини и минерали.

Тие содржат влакна и затоа се одлични за варење. Гравот, грашокот, леќата и наутот се само неколку од нив и треба да се воведат во секојдневната исхрана, пренесува Zapozdena.hr.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

МВР гарантира безбедно чествување на 4 февруари

Министерството за внатрешни работи најостро ги демантира, како што наведува, лагите изнесени на еден портал дека за безбедноста во сабота ќе се грижат и...

Даниел Поповиќ откри која е Џули од познатата песна

Музичарот Даниел Поповиќ ја претставуваше Југославија на Евровизија во 1983 година во Минхен со песната „Џули“. Освои високо четврто место и песната стана хит....

Откако еден обожавател од публиката во текот на последниот концерт на Адел покажал фотографија од својата покојна сопруга, пејачката се расплакала и му ја...

Откако еден обожавател од публиката во текот на последниот концерт на Адел покажал фотографија од својата покојна сопруга, пејачката се расплакала и му ја...
spot_img
spot_img
spot_img