16.2 C
Ohrid
Friday, August 12, 2022

Истражување: Премногу седење го прави телото осум години постаро отколку што е

НАЈЧИТАНО

Ако работите во седечка положба, поминувате повеќе време седејќи отколку просечниот човек на возраст над 75 години, според една неодамнешна студија.

Овој загрижувачки тренд на премногу седење и недвижење лошо влијае на целокупното здравје, велат лекарите, па предупредуваат дека премногу седење е исто толку штетно за организмот како и пушењето.
Премногу седење го оптоварува грбот, тетивата, вратот и рамената, негативно влијае на глутеалните мускули, особено ако сме наведнати и над бирото, а лекарите велат дека премногу седење и премалку вежбање помеѓу лесно може да доведат до воспаление на најголемиот нерв во човечкото тело – ишиатичен нерв.

Составен е од пет помали нерви кои излегуваат од лумбосакралниот дел на ‘рбетот и се спуштаат по нозете, каде што се разгрануваат во помали нерви во горниот дел од ногата, пределот на коленото, телето, стапалото и прстите.

„Болката која човекот ја чувствува кога ќе се стегне овој нерв започнува во колковите и може да биде блага, остра, човекот може да чувствува печење или пецкање“, објаснуваат лекарите и додаваат дека седењето предизвикува и скратување на мускулите на колкот, што може доведува до проблеми со зглобовите.

Исто така, долгогодишното седење може да предизвика проблеми со грбот, особено ако постојано седите во лоша положба или не користите ергономски дизајниран стол, а може да биде и причина за компресија на дисковите на ‘рбетниот столб, што доведува до негова прерана дегенерација, што често е многу болно.

„Во тој случај, вашиот лекар може да ви помогне со лекови за намалување на болката и воспалението на артритисот и другите болни проблеми со колкот“, пишува WebMD.

Исто така, се наведува дека лекарот може да помогне во лекувањето на посериозна болка и основните состојби со кортикостероиди, лекови против болки и лекови за лекување на автоимуни и воспалителни болести.

Истражувањето на жени чија работа бара седење покажа дека седењето повеќе од десет часа на ден предизвикува нивното тело биолошки да старее за осум години, а германските истражувачи покажаа дека седењето го зголемува ризикот од некои видови рак, како што е ракот на дебелото црево. слузницата на матката и белите дробови.

Истражувањата го поврзуваат седењето со голем број други здравствени проблеми.Тоа може да биде одговорно и за дебелина, висок крвен притисок, висок шеќер во крвта, вишок телесни масти околу половината и нездраво ниво на холестерол.

Влијанието на премногу седење врз менталното здравје
Недвижењето доволно во текот на денот може да влијае и на менталното здравје на човекот, а неодамна објавеното истражување вели дека луѓето кои поминуваат повеќе време седејќи имаат поголема веројатност да страдаат од депресија.

Сепак, истражувачите нагласуваат дека, иако е пронајдена поврзаност, не можат да кажат дека положбата на телото предизвикува депресија и ги советуваат сите што седат многу да прават чести кратки прошетки во текот на работниот ден.

„Луѓето кои работат од дома можат да прошетаат пред, после и во текот на работниот ден, за да го имаат чувството на патување на работа, кое докажано ни користи физички и психички“, заклучуваат лекарите од „ВебМД“, пренесува Вечерњи.хр. .

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО