More

  Истражување: Новите електрични возила се помалку сигурни од бензинските и дизелските

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  - Advertisement -

  Новите електрични автомобили се помалку доверливи и имаат поголема веројатност да развијат дефект од моделите на бензин и дизел, покажува новото британско истражување.

  Анкета на британската група на потрошувачи “Која?” покажа дека 31 процент од сопствениците на електрични автомобили пријавиле проблем со своето возило во првите четири години.

  Тоа е споредено со 19 проценти за автомобили на бензин и 29 проценти за автомобили со дизел.

  Неисправните електрични возила (ЕВ) поминуваа во просек по пет дена надвор од патот во споредба со само три и четири дена за автомобилите на бензин и дизел.

  Истражувањата фрлаат сомнеж врз перцепцијата дека електричните возила се посигурни од автомобилите кои користат традиционално гориво поради помалку подвижни делови.

  Електричните возила се генерално поскапи од класичните модели поради високата цена на нивните батерии.

  Најчестите дефекти пријавени од возачите на електричните модели беа проблеми со софтверот, а не проблеми со моторот или батериите.

  Податоците од Британското здружение на производители и дилери на возила покажуваат дека секое шесто новорегистрирано возило во Британија минатата година било приклучено возило.

  „Знаеме дека возачите сакаат да се префрлат на поеколошки автомобили, но од витално значење е да добијат квалитетен производ“, вели уредникот за домашни производи и услуги во „Кои?“ Лиза Барбер.

  Таа рече дека „има значајна можност за производителите да ги подобрат производите и да им обезбедат на возачите сигурен и одржлив автомобил“.

  Таа продолжи: „Особено со електричните возила, нашето истражување покажува дека премиум цена не мора да значи сигурно возило, така што секогаш би ги охрабрувале возачите да истражуваат пред да направат толку значајно купување за да видат на кои автомобили и брендови можат да им веруваат“.

  Утврдено е дека најсигурните автомобили, без разлика на видот на горивото, се комплетните хибриди, кои имаат батерија која може да се полни само од мотор со согорување.

  Повеќе од 48.000 луѓе учествуваа во истражувачката група за потрошувачи “Whitch?” и обезбеди податоци за речиси 57.000 свои возила, вклучувајќи 2.184 електрични возила.

  - Advertisement -spot_img
  - Advertisement -spot_img
  - Advertisement -spot_img

  Десетгодишно девојче денеска е спасено од под урнатини, 39 часа откако силни земјотреси ја погодија јужна Турција

  Десетгодишно девојче денеска е спасено од под урнатини, 39 часа откако силни земјотреси ја погодија јужна Турција, јави агенцијата Анадолија. Девојчето од сириско потекло било спасено од...

  Бројот на загинатите расте, борбата по преживеани не запира

  Бројот на загинати во земјотресот во Турција и Сирија вчера надмина 6.200 луѓе и се очекува да продолжи да расте, додека пристигнуваат спасувачки тимови и меѓународна...

  Прашања и одговори за крипто-средствата

  Прашања и одговори за крипто-средствата Што се крипто-средства? Како изгледаат крипто-средствата? Кои се разликите меѓу крипто-средствата и суверените валути (пари)? Дали централните банки издаваат дигитални валути? Каква е улогата...

  Moda

  Екстравагантни изгледи на познатите од црвениот тепих на Греми наградите

  Црвениот тепих на синоќешното 65. Греми награди секако не разочара. Најголемите музички имиња секогаш присуствуваат на најзвучната музичка вечер, а ни овогодинешната награда не...

  Неочекуван тренд на хеланки оваа зима кои можете да ги носите во секое време и секаде

  Да, хеланките со винил и кожен ефект се враќаат! На полето на хеланки, минатата година видовме (речиси) сè: особено хеланките со селотејп кај нозете повторно...

  Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

  Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...
  spot_img
  spot_img
  spot_img