2.8 C
Ohrid
Friday, February 3, 2023

Истражување: Новите електрични возила се помалку сигурни од бензинските и дизелските

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Новите електрични автомобили се помалку доверливи и имаат поголема веројатност да развијат дефект од моделите на бензин и дизел, покажува новото британско истражување.

Анкета на британската група на потрошувачи “Која?” покажа дека 31 процент од сопствениците на електрични автомобили пријавиле проблем со своето возило во првите четири години.

Тоа е споредено со 19 проценти за автомобили на бензин и 29 проценти за автомобили со дизел.

Неисправните електрични возила (ЕВ) поминуваа во просек по пет дена надвор од патот во споредба со само три и четири дена за автомобилите на бензин и дизел.

Истражувањата фрлаат сомнеж врз перцепцијата дека електричните возила се посигурни од автомобилите кои користат традиционално гориво поради помалку подвижни делови.

Електричните возила се генерално поскапи од класичните модели поради високата цена на нивните батерии.

Најчестите дефекти пријавени од возачите на електричните модели беа проблеми со софтверот, а не проблеми со моторот или батериите.

Податоците од Британското здружение на производители и дилери на возила покажуваат дека секое шесто новорегистрирано возило во Британија минатата година било приклучено возило.

„Знаеме дека возачите сакаат да се префрлат на поеколошки автомобили, но од витално значење е да добијат квалитетен производ“, вели уредникот за домашни производи и услуги во „Кои?“ Лиза Барбер.

Таа рече дека „има значајна можност за производителите да ги подобрат производите и да им обезбедат на возачите сигурен и одржлив автомобил“.

Таа продолжи: „Особено со електричните возила, нашето истражување покажува дека премиум цена не мора да значи сигурно возило, така што секогаш би ги охрабрувале возачите да истражуваат пред да направат толку значајно купување за да видат на кои автомобили и брендови можат да им веруваат“.

Утврдено е дека најсигурните автомобили, без разлика на видот на горивото, се комплетните хибриди, кои имаат батерија која може да се полни само од мотор со согорување.

Повеќе од 48.000 луѓе учествуваа во истражувачката група за потрошувачи “Whitch?” и обезбеди податоци за речиси 57.000 свои возила, вклучувајќи 2.184 електрични возила.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

МВР гарантира безбедно чествување на 4 февруари

Министерството за внатрешни работи најостро ги демантира, како што наведува, лагите изнесени на еден портал дека за безбедноста во сабота ќе се грижат и...

Даниел Поповиќ откри која е Џули од познатата песна

Музичарот Даниел Поповиќ ја претставуваше Југославија на Евровизија во 1983 година во Минхен со песната „Џули“. Освои високо четврто место и песната стана хит....

Откако еден обожавател од публиката во текот на последниот концерт на Адел покажал фотографија од својата покојна сопруга, пејачката се расплакала и му ја...

Откако еден обожавател од публиката во текот на последниот концерт на Адел покажал фотографија од својата покојна сопруга, пејачката се расплакала и му ја...
spot_img
spot_img
spot_img