1.9 C
Ohrid
Monday, January 30, 2023

Истрагите против Трамп ќе продолжат, иако тој ја најави својата кандидатура

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Одлуката на Доналд Трамп да се кандидира за Белата куќа по трет пат нема да го заштити поранешниот американски претседател од криминалните истраги со кои се соочува како обичен граѓанин, оставајќи го правно и политички изложен додека се бори да стане републикански претседателски кандидат. 2024 година, велат правни експерти и поранешни функционери на американското Министерство за правда.

Тој оддел ги продолжува своите истраги и имајќи предвид дека среднорочните избори за Конгресот, гувернерите и другите позиции во сојузните држави сега се главно завршени, и дека почетокот на кампањата за претседателските избори во 2024 година е во најдобар случај неколку месеци, федералните обвинители имаат време да сечат за да продолжат со својата работа, дури и кога Трамп ќе влезе во кампањата.

„Мислам дека министерството нема да се двоуми без оглед на фактот дека Трамп веќе се номинираше и се постави како прв кандидат на изборите во 2024 година“, рече поранешниот обвинител Мајкл Вајнштајн и додаде: „Мислам дека ќе го видат тоа. како негов обид да го игра системот, што го прави многу успешен во судовите и дека тие се подготвени за неговата реакција“.

Трамп влегува во трката за претседателска номинација додека се соочува со федерални истраги за неговиот обид да ги поништи резултатите од претседателските избори во 2020 година, како и трупање строго тајни владини документи во неговиот имот на Флорида, како и посебна државна истрага за сојузната држава Грузија.

Истрагата за документите на неговиот имот во Мар-а-Лаго се движи особено брзо, со тоа што обвинителите му дадоа имунитет на блискиот сојузник на Трамп за да може да сведочи пред федералната голема порота. Адвокатите на Министерството за правда велат дека во овој случај собрале докази за потенцијални кривични дела не само што се однесуваат на попречување на правдата, туку и на самоволно задржување информации од значење за националната безбедност.

Останува нејасно дали против некого ќе биде покренато обвинение, исто како што не е јасно во која временска рамка треба да се донесе оваа одлука. Сепак, поранешните функционери велат дека најдобар начин да се постигнат резултати и да се избегнат поплаки е истрагата да се води строго според правилата на службата, да не се покажува ниту прекумерна почит кон Трамп ниту пак да се однесува злонамерно со него имајќи ја предвид позицијата на претседателот што тој го има. беше.

„Јавноста ќе има најголема верба во она што го правите и ќе имате најуспешни резултати ако го третирате Доналд Трамп како што тој би се однесувал кон секој друг Американец“, вели Метју Милер, кој служеше во Министерството за правда како портпарол на поранешен јавен обвинител Ерик Холдер (Ерик Холдер).

Актуелниот јавен обвинител Мерик Гарланд предложи нешто такво, велејќи минатото лето како одговор на прашањата за истрагата на Трамп во врска со настаните од 6 јануари 2021 година, дека „ниту една личност не е над законот“. И на прашањето во јули на телевизија како потенцијалната кандидатура на Трамп може да влијае на ресорот, Гарланд одговори: „Ќе бараме одговорност од секој кој е кривично одговорен за обидот да се меша во трансферот – легитимен, легален трансфер – на власта од една администрација во друг“.

Испитувањето на кој било избран функционер или кандидат за јавна функција речиси секогаш предизвикува политички шпекулации. Протоколите на Министерството за правда ги предупредуваат обвинителите да не преземаат отворени дејствија во пресрет на изборите, но ова е повеќе стандардна конвенција отколку утврдено правило. А новите претседателски избори се уште две години.

Сепак, не е лесно да се истражи поранешниот американски претседател или сегашниот кандидат за таа функција. Ова е особено точно во случајот со Трамп, кој го помина своето претседателство напаѓајќи го сопственото Министерство за правда и водејќи харанга против јавните обвинители што тој лично ги назначи. И тој веќе исфрли лавина од осуди на Федералното истражно биро за претресот на неговиот имот во Мар-а-Лаго во август, и ја искористи епизодата за да собере пари од неговите поддржувачи.

Сега кога неговата кандидатура е официјална, тој и неговите поддржувачи ќе се обидат да го оживеат наративот дека истрагите против него се политички прогон од страна на администрацијата предводена од демократите во страв од неговиот успех на изборите во 2024 година.

Всушност, еден ризик за демократите е дека Трамп – кој се претстави како „жртва“ во својата вчерашна најава за кандидатура – може повторно да ги разгори своите поддржувачи со тој аргумент.

Од друга страна, резултатите од речиси завршените среднорочни избори покажуваат дека тој можеби е политички поранлив отколку што мислат многумина, вклучително и членовите на Републиканската партија на која и припаѓа.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Приведен крадец од Прилеп, фатен на дело

На 29.01.2023 во 19.20 часот на ул.„Трајко Николоски“ во Прилеп, полициски службеници од СВР Битола - ОВР Прилеп го лишиле од слобода Џ.П.(40) од...

71 санкции за брзо возење на подрачјето на СВР Струмица

На 29.01.2023 во периодот од 10.00 до 15.00 часот на подрачјето на Секторот за внатрешни работи Струмица била спроведена контрола за санкционирање на возачи...

Почина актерката Ени Вершинг

По долга борба со ракот, актерката Ени Вершинг, најпозната по улогите во сериите „Безвременски“ и „24“, почина на 45-годишна возраст. Тажната вест ја објави нејзиниот...
spot_img
spot_img
spot_img