More

  Историското обраќање на новиот британски крал го цитираше и Шекспир

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  - Advertisement -

  За прв пат откако стана монарх, кралот Чарлс III. им се обрати на претставниците во парламентот. Тој беше придружуван од Камила, сопругата на кралицата.

  Кралот рече дека е „длабоко благодарен“ за сочувството по смртта на неговата мајка.

  „Како што рече Шекспир за претходната кралица Елизабета, таа беше модел за сите живи принцови“, рекол кралот Чарлс III. цитирајќи го Шекспир.

  Тој истакна дека неговата мајка дала пример за несебична должност како монарх и додаде дека ќе продолжи да го следи нејзиниот пример.

  „Парламентот е жив инструмент на нашата демократија“, додаде новиот британски крал, а пренесува Би-би-си.

  Обраќањето беше проследено со химна со зборовите „Боже спаси го кралот“. Нашата репортерка Ива Пуљиќ Шего го снимила кралот и неговата сопруга Камила како го напуштаат парламентот.

  - Advertisement -spot_img
  - Advertisement -spot_img
  - Advertisement -spot_img

  Австралија ќе воведе петта доза од вакцината против ковид-19 за сите граѓани на возраст над 18 години

  Во текот на овој месец Австралија ќе воведе петта доза од вакцината против ковид-19 за сите граѓани на возраст над 18 години, кои досега...

  Бројот на загинати од разорниот земјотрес во Сирија надмина 2.500, со што вкупниот број на загинати во Туркије и Сирија надмина 8.400

  Бројот на загинати од разорниот земјотрес во Сирија надмина 2.500, со што вкупниот број на загинати во Туркије и Сирија надмина 8.400. Британските медиуми пренесуваат...

  Голема заплена на кокаин: „Тоа е повеќе отколку што троши целата земја за 30 години“

  Полицијата на Нов Зеланд во средата соопшти дека запленила доволно кокаин за да го снабдува Нов Зеланд 30 години, откако пресретнала огромно пакување со...

  Moda

  Екстравагантни изгледи на познатите од црвениот тепих на Греми наградите

  Црвениот тепих на синоќешното 65. Греми награди секако не разочара. Најголемите музички имиња секогаш присуствуваат на најзвучната музичка вечер, а ни овогодинешната награда не...

  Неочекуван тренд на хеланки оваа зима кои можете да ги носите во секое време и секаде

  Да, хеланките со винил и кожен ефект се враќаат! На полето на хеланки, минатата година видовме (речиси) сè: особено хеланките со селотејп кај нозете повторно...

  Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

  Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...
  spot_img
  spot_img
  spot_img