1.9 C
Ohrid
Monday, January 30, 2023

Истекување на гас е откриено и на гасоводот Северни ток 1

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Откако данската агенција за поморски транспорт во понеделникот потврди „опасно истекување гас“ во Балтичкото Море во близина на трасата на неиспробаниот гасовод Северен тек 2, данските и шведските власти открија и истекување гас на две локации на гасоводот Северен тек 1. локациите за истекување се блиски други; се уште не е познато зошто гасот почнал да истекува.

Данските и шведските власти синоќа открија истекување на гас на две локации на гасоводот Северен тек 1, при што едната локација е во ексклузивната економска зона на Шведска, а другата во Данска. Гасоводот не работи, но во него има гас, потврди данскиот министер за енергетика Дан Јоргенсен за француската новинска агенција АФП.

Претходно во понеделникот беше откриено истекување на гас на гасоводот „Северен тек 2“, кој исто како и „Северен тек 1“ поминува од рускиот брег до германскиот брег.

Според шведската поморска управа, истекувањето на гас на Северен тек 1 е забележано во понеделникот вечерта, еден час по забележаниот пад на притисокот во гасоводот Северен тек 2.“, изјави портпаролот на Шведската поморска управа Фредрик Стромбак.

Како што објасни данскиот министер Јоргесен, поради истекувањето на гасот, данскиот сектор за електрична енергија и гас биле повикани на повисоко ниво на подготвеност. Тие издадоа и предупредување на оддалеченост од пет наутички милји и на надморска височина од 1.000 метри северно од островот Борнхолм, во близина на која открија истекување кое може да биде опасно за поморскиот сообраќај. Меѓу другото, може да дојде до палење.

Истекувањето на гас е исто така причина за загриженост бидејќи гасоводите се еден од изворите на тензии меѓу Западот и Русија, против кои западните земји воведоа нови, обемни санкции по инвазијата на Украина.

Според новинската агенција Ројтерс, двата инциденти дополнително ќе ги поткопаат шансите гасот (повторно) да тече низ гасоводите. Да потсетиме, Германија го прекина проектот Северен тек 2 непосредно пред почетокот на руската агресија, а Русија во август го прекина снабдувањето со гас преку Северен тек 1. Таа како причина ги наведе техничките проблеми како резултат на санкциите, а во Европската унија преовладуваше верувањето дека Русија го користи изговорот да го запре снабдувањето со гас и со тоа да изврши притисок врз Европа.

„Истекувањето на гас од гасоводите е исклучително ретко“, објасни шефот на данската агенција за енергетика, Кристофер Ботцаув.

Според данската агенција не се очекуваат повеќе фатални последици. Како што најавија, истекувањето на гас само локално ќе влијае на животната средина. Сепак, испуштањето на метанот во воздухот ќе има негативни последици за климата.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Бразилка родила момче тешко повеќе од 7 килограми

Со 59 сантиметри и 7,3 килограми, Анџерсон е едно од најголемите бебиња родени во Бразил. Бразилката била бремена во 40 недела. За 27-годишната Клеидијан Сантос...

Неколку загинати во новото руско гранатирање на Херсон и Харков

Најмалку три лица загинаа во гранатирањето на Керсон. Руски проектили погодија и четирикатна станбена зграда во вториот по големина град во Украина, Харков. Најмалку три...

Историчар за нуклеарно оружје: „Веројатно, Путин веќе донел една глупава одлука“

Британскиот историчар Лоренс Фридман, кој ги проучува војната и дипломатијата, е специјализиран за меѓународни односи, надворешна политика и стратегија. Автор е на академски трудови...
spot_img
spot_img
spot_img