8.5 C
Ohrid
Sunday, December 4, 2022

Иран отфрла каква било поврзаност со нападот врз Салман Ружди

НАЈЧИТАНО

Иран во понеделникот „категорично“ отфрли каква било поврзаност со нападот на Салман Ружди, британскиот писател и автор на „Сатански стихови“, кој беше избоден повеќе пати на конференција во САД во петокот.

Семејството на Салман Ружди во неделата соопшти дека е „големо олеснето“ што британскиот писател бил изваден од вентилаторот, додавајќи дека тој сè уште е во „критична состојба“, но веќе можел да каже неколку зборови.

Британецот со индиско потекло, чиј роман „Сатански стихови“ привлече смртни закани од Иран во 1980-тите, требаше да одржи предавање во петокот во државата Њујорк кога беше избоден неколку пати во вратот и стомакот. Неговиот напаѓач беше уапсен и се изјасни за невин.

„Ние категорично негираме каква било поврзаност меѓу агресорот и Иран и никој нема право да ја обвинува Исламската Република Иран“, рече Насер Канани, портпарол на Министерството за надворешни работи, во првата официјална реакција на Техеран за нападот врз Ружди.

Во 1989 година, во Иран беше издадена фатва, односно повик до сите муслимани да го убијат Ружди и сите оние кои се поврзани со објавувањето на „сатанските стихови“.

Иранската влада ја укина фатвата во 1998 година, па Ружди живееше релативно мирно во последните години.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО