26.9 C
Ohrid
Tuesday, July 5, 2022

Иран е подготвен да и помогне на Хрватска да ги врати нафтените полиња во Сирија

НАЈЧИТАНО

Иран е подготвен да и помогне на Хрватска да ги врати нафтените полиња во Сирија
Хрватска треба да мисли само на своите национални интереси, далеку од мешање на трети страни, рече иранскиот министер за надворешни работи Хосеин Амир-Абдолахиан во интервју за Вечерњи лист во четвртокот.

Ја поздравуваме секоја акција што им служи на заедничките интереси на Хрватска и Иран, како во енергетскиот сектор, така и во други области, рече министерот во разговор со новинарот Хасан Хајдар Диаб во Техеран. Тој додаде дека неговата земја има барања од Европа за посилна енергетска соработка, но Иран не сака да биде замена за Русија.

Додека пет големи светски медиумски куќи чекаат позитивен одговор за интервју со иранскиот министер за надворешни работи Хосеин Амир-Абдолахиан, тој одлучил да даде интервју за Вечерњи лист, пишува весникот.

Шефот на иранската дипломатија во ексклузивен разговор отворено зборуваше за пречките кои го спречуваат потпишувањето на нуклеарниот договор со светските сили и одговараше на прашањата дали Русија го блокира, како што тврдат Американците, потпишувањето на тој договор.

Со министерот разговараа и за војната во Украина, а тој за прв пат ја искажа јасната позиција на Иран за војната, откривајќи дека три европски земји веќе стапиле во контакт со Иран и се заинтересирани за иранскиот гас и нафта.

Блискиот исток исто така беше неизбежна тема. Меѓу другото, министерот Хосеин Амир-Абдолахиан ја критикуваше Ина за напуштање на проектот Моган и повлекување од истражувачкиот проект на блокот во Иран, за период во кој ќе се применуваат меѓународни рестриктивни мерки против Иран.

Со оглед на тоа што Иран има големо влијание врз сирискиот претседател Башар ал Асад, министерот Амир Абдолахиан рече дека Иран е подготвен да им помогне на Хрватска и ИНА за враќање на нафтените полиња во Сирија, доколку тоа го побара хрватската страна.

Зборувајќи за нуклеарните преговори, министерот рече дека на мартовските преговори во Виена за укинување на санкциите се доближиле до договор од кога било. Но, американската страна не реагираше реално и отвори нови прашања, изјави за „Вечерњи лист“ министерот Хосеин Амир-Абдолахиан.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО