4.9 C
Ohrid
Monday, January 30, 2023

Ирански рапер кој протестираше против режимот може да добие смртна казна

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Младиот курдски рапер и уметник Саман Јасин се соочува со смртна казна три недели откако беше уапсен од иранските безбедносни сили во неговиот дом.

Тој е обвинет дека води војна против Бога, откако на социјалните мрежи ја објави својата поддршка за антивладините демонстранти, пишува Гардијан.

Неговата судбина, за која ќе одлучуваат иранските судови во наредните денови, би можела да ги снајде и илјадници други млади демонстранти кои се во притвор. Организациите за човекови права предупредуваат дека иранскиот режим би можел да започне крвава и одмаздничка кампања за да го спречи продолжувањето на протестите.

Активистите стравуваат од бран на егзекуции на демонстранти
Според ОН, Иран приведе околу 14.000 луѓе, вклучително и деца, од почетокот на протестите пред осум недели. Протестите во Иран започнаа по смртта на 22-годишната Махса Амини во притвор.

„Во текот на изминатите шест недели, беа уапсени илјадници мажи, жени и деца. Според некои извештаи, повеќе од 14.000 луѓе се уапсени, вклучувајќи бранители на човекови права, студенти, адвокати, новинари и активисти на граѓанското општество“, рече во средата Џаваид Реман, специјален известувач за состојбата на човековите права во Иран.

Во друг многу вознемирувачки развој на настаните, иранските власти претходно оваа недела објавија дека ќе одржат јавни судења за повеќе од 1.000 лица уапсени во Техеран и повеќе од 1.000 лица уапсени надвор од главниот град. Станува збор за обвиненија кои можат да носат смртна казна.

„Јас би ја нагласил одговорноста на меѓународната заедница во решавањето на проблемот со неказнивоста на кршењето на човековите права во Иран“, изјави Џаваид Реман, специјален известувач за состојбата на човековите права во Иран, пишува Гардијан.

Минатата недела, 227 ирански пратеници го повикаа судството „одлучно да се справи со сторителите на овие злосторства и со сите оние кои помагале во злосторствата и ги испровоцирале немирите“. Активистите стравуваат дека тоа ќе доведе до бран на егзекуции и доживотни казни во наредните недели. Властите најавија дека планираат да одржат судски процеси за 1.000 демонстранти кои се одржаа во Техеран.

„Иран може да користи познати затвореници како Јасин за да ги исплаши демонстрантите“
Групата за човекови права Hengaw рече дека иранскиот режим може да користи добро познати затвореници како раперот Јасин за да се обиде да ги заплаши луѓето кои продолжуваат да протестираат. Јасин, познат и познат уметник и рапер, беше гласен критичар на режимот. Тој на своите канали на социјалните мрежи напиша пораки за поддршка на демонстрантите и напиша неколку песни.

„Знаеме дека владата лесно убива луѓе и директно ги осудува затворениците на смрт. Саман Јасин е во голема опасност и ние треба да бидеме неговиот глас“, рече Сома Ростами од Хенгава. Други организации за човекови права велат дека властите се обиделе да го замолчат семејството на Јасин. Смртната казна на Јасин доаѓа поради тврдењата дека тој и другите демонстранти биле подложени на тортура во притвор.

Членовите на семејството на Тоомај Салехи, 32-годишниот музичар и рапер, кој исто така е во притвор откако беше уапсен на 30 септември, тврдат дека тој бил подложен на „тешка тортура“ во затвор. Се вели дека бил измачуван од властите затоа што свирел песна за поддршка на демонстрантите и објавил видео на кое извикува пароли против безбедносните сили во Исфахан, објави Индекс.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Банките имаат долги списоци на одземен имот за продажба

Имоти на компании во стечај, производни погони, хотели, ресторани, машини опрема, станови, куќи, како и удели на поединци во компании, па се до кранови, маски и...

Ѝ испратил лажна банкарска сметка за уплата

СВР Штип поднесе кривична пријава против Ј.Т.С.(21) од Велика Британија, правно лице од Велика Британија и A.A.A.(44) од Велика Британија, поради постоење основи на...

Како популарниот Чет-бот би го решил спорот меѓу Македонија и Бугарија?

Македонци ѝ поставија прашање на интернет платформата Чет-ГПТ(Chat GPT), оперирана од најсофистигирана програма за вештачка интелигенција, како да се реши спорот меѓу Бугарија и Македонија. ChatGPT (Chat...
spot_img
spot_img
spot_img