22.9 C
Ohrid
Tuesday, August 9, 2022

Ирак ја обвини Турција за бомбардирање и убивање туристи, Чавушоглу го негира нападот

НАЈЧИТАНО

Најмалку осум туристи, меѓу кои и едно дете, загинаа, а повеќе од 20 се ранети во артилериски напади во северен Ирак, соопштија во средата ирачката армија, здравствените власти и локалната курдска влада. Ирак ја обвинува Турција за нападот, додека турскиот министер за надворешни работи негира и наведува дека Истанбул е подготвен да помогне во истрагата.

Најмалку четири артилериски гранати го погодиле одморалиштето Барак во автономниот регион во Ирак, под контрола на Курдите, изјави за Асошиејтед прес функционерот на областа Захо, Мушир Мохамед. Сите жртви се ирачки државјани.

Ирачката армија соопшти дека во нападот загинале осум лица, додека здравствените работници во болницата во провинцијата Дохук, каде се сместени ранетите, соопштија дека девет се мртви.

Еден од ранетите, турист од Багдад, изјави дека во моментот на нападот многу туристички групи биле на одмор во областа.

Владата во Багдад го осуди нападот, нарекувајќи го „директно кршење на суверенитетот на Ирак“. Смртта на цивили предизвика гнев кај Ирачаните, кои организираа протест пред турската амбасада во Багдад, каде беа запалени турски знамиња.

Турција ги отфрла обвинувањата
Турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чавушоглу ги отфрли обвинувањата дека неговата земја извршила артилериски напад врз туристи во северен Ирак и во интервју за турската државна телевизија ТРТ изјави дека Турција е подготвена да соработува со ирачките власти во истрагата за „подмолниот напад“.

„Според информациите што ги добивме од армијата, Турција не нападнала цивили. „Нашата борба во Ирак отсекогаш била против теоретската Курдистанска работничка партија“, рече Чавушоглу.

Стотици туристи од југот на земјата доаѓаат во курдскиот регион на северот на Ирак во текот на летните месеци, бидејќи времето е релативно посвежо.

Турција ја започна својата последна офанзива во делови од северен Ирак во април, како дел од серијата прекугранични операции започнати во 2019 година за борба против забранетата ПКК, која е со седиште во планинските региони на северен Ирак.

ПКК, прогласена за терористичка организација од Турција, Соединетите Американски Држави и Европската Унија, го води бунтот во југоисточна Турција од 1984 година во кој загинаа десетици илјади луѓе.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО