15.9 C
Ohrid
Saturday, August 20, 2022

Инциденти на протестите во Нови Сад, демонстрантите се судрија со обезбедувањето

НАЈЧИТАНО

Граѓаните и обезбедувањето на зградата на Собранието на Војводина во Нови Сад се судрија на протестот против донесувањето на Генералниот урбанистички план. На местото на настанот излегла и Жандармеријата. Репортер N1 јавува дека меѓу демонстрантите има и приведени. На видеата се гледа како обезбедувањето ги турка луѓето, а еден од нив турка жена која паднала.

Конфликтот настанал кога насобраните граѓани се обиделе да ја пробијат оградата поставена во четвртокот наутро пред седницата на Градското собрание на која ќе се донесе Генералниот урбанистички план на Нови Сад.

На протестот беа присутни активисти, политичари, граѓани, кои успеаја да ја поместат оградата за неколку десетици метри. Имало и физички конфликт, а на терен била и Жандармеријата.

Насобраните извикуваат „Крадци, лопови“, „Градот наш“. Ја прашаа полицијата зошто се против народот и кој го плаќа.

Како што беше наведено на средбата, демонстрантите сакаа само еден од нив, Небојша Миленковиќ да влезе на седницата и да ги изнесе своите ставови.

На протестот се активисти, политичари и граѓани.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО