Доларот падна во однос на еврото – Инфлацијата во САД се намалува и работите си доаѓаат на место

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

На  светските пазари, вредноста на доларот во однос на кошничката валути драстично падна минатата недела, бидејќи инфлацијата во САД се намалува, па се очекува американската централна банка да го намали темпото на зголемување на каматните стапки, анализира хрватски Вечерњи лист.

Индексот на доларот, кој го покажува движењето на вредноста на САД во однос на другите шест најважни светски валути, падна минатата недела за 1,6 отсто, на 102,20 поени, блиску до најниското ниво од јуни минатата година.

Истовремено, доларот ослабе за 1,7 отсто во однос на европската валута, па цената на еврото скокна на 1,0830 долари, недалеку од највисокото ниво во последните девет месеци.

Курсот на доларот во однос на јапонската валута падна, пак, за 3,2 отсто, на 127,85 јени.

Вредноста на доларот нагло падна откако во четвртокот беше објавено дека инфлацијата во САД во декември се намали на 6,5 отсто на годишна основа, од 7,1 отсто еден месец порано.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Гори меѓу Миладиновци и ОКТА

Центарот за управување со кризи информира дека вечерва во 19:05 часот на бројот 112 бил пријавен пожар помеѓу селото Миладиновци и рафинирија ОКТА во...

Ковачевски: Очекувам Бугарија да ги пронајде вандалите

Премиерот Димитар Ковачевски најостро го осудува вандалскиот чин, на каменување на македонскиот клуб „Никола Јонков Вапцаров” во Благоевград. Тој преку својот Фејсбук профил, порача...

ВМРО-ДПМНЕ го осуди демолирањето на македонскиот клуб

ВМРО-ДПМНЕ најостро го осудува демолирањето на македонскиот клуб во Благоевград.„Вандализмот не е добрососедство и не може да биде. Негирањето на Македонија, но и на...

Moda

Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...

Како да купите нова облека, така што всушност ќе ја носите и нема да седи само во плакарот

Словенците никогаш не носат речиси третина од облеката што ја купуваме. Проверивме како да купиме нова облека, така што всушност ќе ја носиме и...

Уште една ќерка на познати родители е нова ѕвезда на модното небо

Изгледа како вчера – целата светска јавност зборуваше за необичниот избор на името на Гвинет Палтроу и Крис Мартин за нивното новороденче, Епл. Но, тоа...
spot_img
spot_img
spot_img