26.9 C
Ohrid
Tuesday, July 5, 2022

Институт за војна: Русите се борат да воспостават контрола врз окупираните територии

НАЈЧИТАНО

100-ти е денот на руската инвазија на Украина.Руските сили се борат да воспостават „постојана контрола“ на привремено окупираните територии, според Американскиот институт за воени студии.

Институтот наведува дека руските сили „не се способни да го контролираат локалното население, да наметнуваат употреба на руски рубљи или да спроведуваат бирократски процеси“.

CNN: Русија ја промени својата цел. Кратка војна повеќе не е можна

100 дена по почетокот на инвазијата подоцна, украинскиот морал не падна. Украинските трупи, опремени со модерно противтенковско оружје испорачано од Соединетите Држави и нивните сојузници, ги уништија руските оклопни колони; Украински проектили го потопија крстосувачот со наведувани ракети Москва, гордоста на руската Црноморска флота…

Кон крајот на март, руската војска почна да ги повлекува своите претепани трупи од околината на главниот град на Украина, тврдејќи дека го пренасочиле својот фокус на окупација на источниот регион Донбас. Три месеци по почетокот на нејзината инвазија, Русија повеќе не се стреми кон кратка, победничка војна во Украина – ниту се чини дека може да го постигне тоа

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО