14.9 C
Ohrid
Thursday, September 29, 2022

Институт за војна: Русите подготвуваат саботажа

НАЈЧИТАНО

Институтот за проучување на војната (ISW) објави нова анализа за војната во Украина.

Украинскиот центар за отпор на 28 јуни објави дека Кремљ поставува услови за припојување на Херсон и Запорожје кон Руската Федерација. Се наведува дека левиот брег на Херсонската област и дел од областа Запорожје директно би се припоиле кон Русија.

Русите бараат и украинските граѓани во јужна Украина да отворат банкарски сметки во руската државна „Промсвјазбанк“.

Шефот на украинската администрација на регионот Керсон, Хенадиј Лахута, извести дека руските сили го затвориле цивилниот сообраќај во северниот дел на Керсон и не дозволуваат никој да влезе или излезе од окупираната територија, што може да биде дополнителен обид за контрола на цивилното популација.

На 29 јуни украински извори предупредија на можна саботажа, односно дека руските сили можеби планираат провокација под лажно знаме во нуклеарната централа Запорожје и дека ќе ги обвинат украинските власти за лошо управување со нуклеарните капацитети.

Украинската нуклеарна компанија Енергоатом соопшти дека руските окупациски власти планираат да фрлат „небезбедни предмети“ во системот за ладење на нуклеарните централи за да ги загрозат механизмите за ладење на централата.

Градоначалникот на Енерходар, Дмитриј Орлов, додаде дека руските војници киднапирале и мачеле нуклеарни работници со цел да изнудат признание дека работниците фрлале предмети во ладилните системи со намера да ја саботираат електраната и да ги обвинат украинските власти за неодговорно управување со електраната.

ISW наведува и дека руските трупи и претходно покажале неодговорно и опасно однесување во и околу нуклеарните централи. Во анализата се потсетува дека руските сили пукале врз нуклеарни постројки во март и ископале радиоактивна почва во зоната на исклучување во Чернобил.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО