2.1 C
Ohrid
Monday, November 28, 2022

Институт за војна: Русите би можеле да изгубат нов град во Доњецк

НАЈЧИТАНО

Руските сили остануваат под притисок во делови од регионите што планираат да ги припојат. Институтот за проучување на војната (ISW) известува дека руската армија се соочува со неизбежен пораз во градот Лиман, југоисточно од Изум.

ISW вели дека руските воени блогери во средата разговарале за украинските успеси околу Лиман со зголемена загриженост, „сугерирајќи дека руските сили во областа може да се соочат со неизбежен пораз“, пренесува Индекс.

Украинците се обидуваат да ги опколат руските војници
Лиман е град со околу 20.000 жители во Доњецк, на околу 20 километри од границата на регионот Луганск, а недалеку од Лисичанск и Северодонецк, кои беа место на жестоки борби оваа пролет.

„Неколку руски воени блогери и истакнати воени дописници тврдат дека украинските трупи напреднале западно, северно и североисточно од Лиман и работат на завршување на опкружувањето на руските војници во Лиман и долж северниот брег на реката Сиверски Донецк во оваа област“, соопшти Институтот.

„Руските воени блогери изјавија дека украинските војници ги загрозуваат руските позиции и линии на комуникација“, додаваат тие.

„Големи последици за руската групација“
„Колапсот на џебот Лиман веројатно ќе има големи последици за руската групација во северниот дел на Доњецк и западната Луганска област и може да им дозволи на украинските војници да ги загрозат руските позиции долж западната граница на Луганската област и во областа Северодонецк-Лисичанск“.

Развојот ќе следи по руските загуби по украинските контраофанзиви во регионот Харков, а ISW вели дека добивката дополнително ќе го намали моралот на Русија и дополнително ќе ги налути националистите дома, бидејќи делумната мобилизација на Владимир Путин се соочува со отпор од оние што бегаат од земјата.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО