13.3 C
Ohrid
Monday, October 3, 2022

Институт за војна: Овој град е следната клучна битка во војната, Русите сакаат да ја добијат

НАЈЧИТАНО

Руските трупи подготвуваат офанзива на источниот град Славјанск во обид да се поврзат со другите сили на исток во регионот на Донбас, според најновата проценка на Институтот за проучување на војната (ISW).

„Напорите на руските сили кои напредуваат од Изум да го окупираат Славјанск најверојатно ќе се покажат како следната клучна битка во војната во Украина“, се вели во извештајот.

Русите мора да го преземат „Словјанск и тоа е нивниот минимален чекор“, се вели во оценката.

Доколку не можат да го сторат тоа, нивниот обид да ги окупираат источните региони Доњецк и Луганск најверојатно ќе пропадне, се вели во соопштението. Руските сили продолжуваат да постигнуваат мал или никаков напредок во нападите во тие области, вели тинк-тенкот.

Украинските трупи, исто така, продолжуваат да го држат Мариупол и најверојатно ќе нанесат големи загуби на Русите, се додава во извештајот.

Понатаму, ISW верува дека напорите на Русија да генерира замени базирани на резервисти и дека единиците од североистокот користат во фронтални напади на истокот на земјата може да дадат мал или никаков успех.

Руските трупи ги напуштија регионите Чернихив и Суми на север и „веројатно целосно ќе ги напуштат овие региони во наредните денови“, се додава во соопштението.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО