17.9 C
Ohrid
Tuesday, July 5, 2022

Институтот за проучување на војната објави нова анализа за војната во Украина.

НАЈЧИТАНО

Институтот за проучување на војната објави нова анализа за војната во Украина. Тие наведуваат дека руските сили продолжуваат да се борат со создавање дополнителни борбено способни единици.

Цитирајќи информации од Министерството за одбрана на Обединетото Кралство, Институтот рече дека новите трети борбени тактички групи би можеле да се потпрат на регрути и мобилизирани резервисти.

Проруски извори продолжуваат да шират дезинформации за да шират вознемиреност и незадоволство меѓу украинското население, се додава во анализата.

Конфликти на исток
Руските сили продолжија со копнените напади на Северодонецк и ги разнесоа мостовите што го поврзуваат градот со Лисичанск преку реката Сиверски Донецк. Ова се обидуваат да го направат украинските копнени комуникациски линии кои водат од Бахмут до овие два града.

Руските сили постепено напредуваа кон југоисточниот дел на Изум и најверојатно ќе ги продолжат обидите за напредување кон Славјанск од северозапад.

Руските сили продолжуваат да се обидуваат да ги туркаат украинските трупи североисточно од градот Харков и се фокусираа на одржување на одбранбените линии долж јужната линија на бојното поле.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО