10.3 C
Ohrid
Tuesday, October 4, 2022

Инспектор на УЈП е уапсен денеска поради сомнение дека земал мито

НАЈЧИТАНО

Инспектор на Управата за јавни приходи (УЈП) е уапсен денеска поради сомнение дека земал мито, соопшти Министерстото за внатрешни работи.

Ј.К. (63) од Скопје вршејќи ја својата службена должност, во текот на мај и почетокот на јуни, од сопственик на правно лице од Скопје, побарал парична награда-поткуп во износ од 700 евра за да преземе службено дејствие што не би смеело да го преземе кој по негово кажување требало да изнесува 600.000 денари, соопшти полицијта.
Ј.К., по претходен телефонски разговор и договор за средба, во текот на денешниот ден ги побарал и примил парите во побараниот износ, по што од страна на полициски службеници е приведен. По претходна наредба од Судија на претходна постапка, извршен е претрес кај лицето, при што се пронајдени парит кои биле дадени од правното лице. По документирање на случајот против лицето ќе биде поднесен соодветен поднесок.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО