Инженер на Tesla: Беше изведено видео за промовирање на самоуправување

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Во видеото од 2016 година, објавено за да ја промовира способноста за автономно возење на своите електрични автомобили, Tesla покажа способности што системите на возилото ги немале во тоа време, пишува Reuters, повикувајќи се на сведочењето на инженер вработен во Tesla.

Видеото, кое сè уште може да се види на веб-страницата на Tesla, покажува дека возилото може да застане само кога семафорот е црвено или да стартува кога светлото е зелено.

На почетокот на видеото можете да го видите натписот „Лицето на возачкото седиште е таму само од правни причини“. Таа не прави ништо. Автомобилот вози сам“.

Извршниот директор на Тесла, Илон Маск потоа објави на Твитер дека видеото покажува дека „Тесла сам вози“.

Но, директорот на софтверот за автономно возење на Tesla, Ашок Елусвами, во сведочењето на судот во јули 2022 година рече дека Model X прикажан на видеото не се вози самиот.

За да го направи видеото, Тесла користеше 3Д мапирање на однапред одредена рута од нејзиниот дом во Менло Парк, Калифорнија, до тогашното седиште на Тесла во Пало Алто, рече тој.

Возачите интервенираа за да ја преземат контролата во тестовите, рече Елусвами. Кога се обиде да покаже дека Model X може да се паркира сам без возач, тест автомобилот удри во ограда на паркингот на Tesla.

„Видеото не беше наменето точно да го претстави она што им беше достапно на клиентите во 2016 година. Тоа требаше да покаже што може да се вгради во системот“, рече Елусвами, според транскриптот од неговото сведочење што го видел Ројтерс.

Елусвами, Маск и Тесла не одговорија на барањето на Ројтерс за коментар. Сепак, компанијата ги предупредува возачите да ги држат рацете на воланот и да ја одржуваат контролата над своите возила додека користат автопилот.

Технологијата на Tesla е дизајнирана да помогне при управувањето, сопирањето, брзото возење и промената на лентата, но нејзините карактеристики „не го прават возилото автономно“, објави компанијата на својата веб-страница.

Американското Министерство за правда отвори кривична истрага за тврдењата на Тесла дека нејзините електрични возила ќе можат сами да возат во 2021 година, по серијата несреќи во кои учествуваше автопилот, од кои некои беа фатални.

Сведочењето на Елусвами беше поднесено во тужба против Тесла за несреќата во Маунтин Вју, Калифорнија во 2018 година, во која загина инженерот на Apple, Валтер Хуанг. Националниот одбор за безбедност на транспортот (NTSB) во 2020 година заклучи дека фаталната несреќа на Хуанг најверојатно била предизвикана од неговото одвлекување и ограничувањата на автопилотот.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Гори меѓу Миладиновци и ОКТА

Центарот за управување со кризи информира дека вечерва во 19:05 часот на бројот 112 бил пријавен пожар помеѓу селото Миладиновци и рафинирија ОКТА во...

Ковачевски: Очекувам Бугарија да ги пронајде вандалите

Премиерот Димитар Ковачевски најостро го осудува вандалскиот чин, на каменување на македонскиот клуб „Никола Јонков Вапцаров” во Благоевград. Тој преку својот Фејсбук профил, порача...

ВМРО-ДПМНЕ го осуди демолирањето на македонскиот клуб

ВМРО-ДПМНЕ најостро го осудува демолирањето на македонскиот клуб во Благоевград.„Вандализмот не е добрососедство и не може да биде. Негирањето на Македонија, но и на...

Moda

Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...

Како да купите нова облека, така што всушност ќе ја носите и нема да седи само во плакарот

Словенците никогаш не носат речиси третина од облеката што ја купуваме. Проверивме како да купиме нова облека, така што всушност ќе ја носиме и...

Уште една ќерка на познати родители е нова ѕвезда на модното небо

Изгледа како вчера – целата светска јавност зборуваше за необичниот избор на името на Гвинет Палтроу и Крис Мартин за нивното новороденче, Епл. Но, тоа...
spot_img
spot_img
spot_img