-1.1 C
Ohrid
Sunday, February 5, 2023

Индија: 25 загинати, 20 повредени во автобуска несреќа

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Најмалку 25 лица загинаа, а 20 се повредени откако автобус падна во клисура во северна Индија, соопштија властите.

Според официјални лица во Утаракханд, автобус со повеќе од 45 луѓе слетал во длабока клисура во областа Паури Гарвал во вторникот вечерта, јавува Anadolu Agency.

Набргу по несреќата, започна голема спасувачка операција на местото во областа Биронхал, се вели во соопштението на полицијата на Утараханд во средата наутро. Се нагласува дека во несреќата загинале 25 лица, додека 20 се спасени и хоспитализирани.

Беше објавено дека спасувачите морале да се спуштат во клисура длабока повеќе од 500 метри.

Официјални лица рекоа дека автобусот превезувал луѓе на свадба.

Индискиот премиер Нарендра Моди изрази сочувство до семејствата на загинатите.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Филмска потера во Србија: Четворица киднапирале млад човек, барале 200.000 евра откуп

Младо момче (18), кое четворица киднапери, од кои едниот малолетник, насилно го внеле во автомобил, а потоа од родителите побарале 200.000 евра како откуп,...

Балканот го зафати снежно невреме: Во Србија над 25.000 луѓе останаа без струја

Патиштата беа затворени, а повеќе од 25.000 луѓе во Србија останаа без струја поради бурните ветришта и снежното невреме во неделата, додека во Црна...

Ева Лонгорија во слободното време се колне во модните тренерки

Холивудската актерка Ева Лонгорија секогаш е негувана од глава до пети на црвените теписи, а во слободното време повеќе сака да скока во нешто...
spot_img
spot_img
spot_img