16.2 C
Ohrid
Friday, August 12, 2022

Има ден во неделата кога спиете најлошо – можете ли да погодите кој ден е?

НАЈЧИТАНО

Се претпоставува дека има ден во неделата кога многу голем број луѓе се соочуваат со овој проблем. Имено, дека цела ноќ немирно се фрлаат и се вртат во кревет.

Ова го открива мало истражување спроведено од институт за истражување на мислењето. Речиси 4.200 лица учествуваа во истражувањето, а резултатите го покажаа следново:

Недела е денот кога убедливо најголем број од испитаниците страдаат од проблеми со спиењето – дури 46 проценти.

На второ место е понеделник – 17 отсто од испитаниците пријавиле проблеми со спиењето на овој ден.

Четврток е добар ден, според одговорите. Три проценти од испитаниците рекле дека имале проблеми со спиењето во четвртокот.

Многу луѓе го менуваат распоредот за спиење на крајот од неделата. Тие одат во кревет подоцна и може да спијат подолго. Тие не се толку често уморни во недела навечер, велат експертите.

Психологот и експерт за несоница др. Стив Орма истакнува уште две можни причини: алкохол и грижа. Пиењето алкохол за време на викендот исто така може да влијае на сонот. Или грижи и стравови пред новата работна недела.

Совети
Држете се до распоредот за спиење и будење дури и за време на викендот и обидете се да станете не повеќе од еден час подоцна отколку во текот на неделата. Во недела изберете релаксирачки активности.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО