17.9 C
Ohrid
Tuesday, October 4, 2022

Имате храна на која не можете да и одолеете? Ова е најзависната храна

НАЈЧИТАНО

Ако некогаш сте се запрашале зошто не можете да престанете да јадете пица, науката го има одговорот – допамин. Хемикалијата (невротрансмитер) која прави да се чувствуваме добро се ослободува во мозокот и игра значајна улога во тоа зошто одредени видови храна се толку примамливи за нас.

Имено, кога јадеме нешто што има добар вкус или ни причинува задоволство, нашиот мозок ослободува допамин кој ни помага да се чувствуваме добро, среќно и наградено затоа што правиме нешто убаво, во овој случај јадеме вкусна храна. Еве зошто толку многу копнееме за некои намирници, иако тие не се секогаш најздравиот избор, пишува Живим.хр.

Најзависна храна
Пицата е храната која создава најголема зависност, покажа новото истражување на Универзитетот во Мичиген. Содржи неодолива комбинација на јаглехидрати (шеќер) кои веднаш ќе го активираат системот за наградување на нашиот мозок кога ќе го јадеме. Покрај пицата, чоколадото, сладоледот, помфритот, бисквитите, чипсовите и чизбургерите се високо на листата на намирници на кои не можеме да одолееме.

Центарот за наградување на мозокот ќе реагира на јадење храна иако таа можеби нема воопшто хранлива вредност бидејќи одредени видови храна предизвикуваат поголема зависност од другите врз основа на нивната способност да ги стимулираат допаминските рецептори во мозокот.

Зависност од храна?
Зависноста од храна не е официјална медицинска дијагноза, иако однесувањето на зависност во исхраната е поврзано со сериозни здравствени состојби, вклучувајќи дебелина, прејадување, дијабетес, срцеви заболувања, депресија и рак. Некои експерти тврдат дека храната создава зависност, а некои велат дека не е.

Потребни се повеќе истражувања, но јадењето слично на зависност е реалност за многу луѓе и може да влијае на нивното здравје, самодоверба и квалитетот на животот на многу негативни начини.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО