Имаме ли доволно патолози? По ракот, тој чека два месеци за хистопатолошки наоди

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

„На 16 ноември 2022 година, мајка ми беше оперирана на торакалната хирургија на Клиничкиот центар. Половина од белодробното крило и беше отстрането поради рак. Од 16 ноември до денес не се добиени хистопатолошки наоди“, изјавила Сања Милојевиќ. N1 портал. Зошто се прекршува рокот од 30 дена предвиден со закон? Од Клиниката за торакална хирургија на Универзитетскиот клинички центар на Србија (УКСЦ) ни објаснуваат дека имаат 20 отсто повеќе работа отколку пред епидемијата, дека тоа довело до зголемен обем на работа на Службата за патохистологија и дека „прашањето за бројот или моментално отсуство на патолози се решава со ангажирање искусни патолози од институции кои се занимаваат со торакална и белодробна патологија“. Дали е тоа доволно? Ако ги прашате Сања и мама и сите што чекаат од ноември – не.

Секој ден, скоро два месеци прашуваат за резултатот за да знаат како понатаму и кога ќе имаат хемотерапија, зрачење… „Секогаш кога се јавуваат велат дека немаат доволно патолози… Одредени лекари а медицинските сестри ја советуваа мама да земе примерок и да направи приватен хистопатолошки преглед. Цената во приватна лабораторија е близу 40.000 динари, а мајка ми има пензија од 26.000 динари“, вели соговорникот на порталот N1.

Биопсијата на белите дробови, која и беше направена во август, покажа дека се работи за аденокарцином. Аденокарциномите се, инаку, вид на рак кој се развива во клетките на жлездата во органите.

Сања Милојевиќ наведува и дека резултатите од биопсијата ги чекале од август до октомври, за да ја закажат операцијата. Потоа се помина многу брзо, Клиниката за гради работи одлично, лекарите се посветени и професионални“, нагласува тој.

Сепак, тој стравува за иднината…

А во Клиниката за торакална хирургија посочуваат колку им се полни раце.

По стабилизирањето на епидемиолошката состојба и преселбата во новата зграда на УКЦС, обемот на дијагностички процедури и оперативната програма се зголемија за околу 20% во однос на периодот пред пандемијата Ковид 19, што доведе до зголемен обем на работа на Службата за патохистологија. , тие велат. Патохистолошката обработка на оперативните препарати е далеку пообемна и одзема многу време од примероците добиени со различни техники на биопсија. Дополнително, за правилно да се процени потребата и видот на дополнителна постоперативна терапија, неопходни се дополнителни анализи на оперативни примероци со што може да се продолжи времето на одговор предвидено со закон за 30 дена, велат од Управата на оваа клиника за порталот N1.

Не добивме конкретен одговор на прашањето колку е просечното време на чекање за наодите и колку патолози во моментов работат, но од Клиниката велат дека „Патотхистолошката служба е загрижена за бројот или моментално отсуство на патолози од Одделот за торакална и белодробна патологија, кој е споделен со Клиниката за пулмологија УКЦС и овие активности опфаќаат и околу 5000 биопсиски примероци на дијагностички процедури од таа Клиника, решени со ангажирање искусни патолози од институции кои се занимаваат со торакална и пулмонална патологија“.

Како што додаваат, Управата на Клиниката за торакална хирургија била и стои на располагање на своите пациенти за помош во решавање на вакви прашања и разни други во директен контакт.

Клиниката за торакална хирургија на Универзитетскиот клинички центар на Србија згрижува пациенти од територијата на Белград, делови од Србија и Војводина и е отворена за прегледи и прием на пациенти 24 часа на ден, седум дена во неделата.

Опсегот на работа на Клиниката опфаќа околу 650 поголеми торакохируршки интервенции, од кои приближно две третини се пациенти со различни тумори на градниот кош, околу 12.000 амбулантски прегледи, околу 600 дијагностички процедури-биопсии на амбулантска основа и во опсегот на Дневната болница. На Клиниката во текот на годината се лекуваат околу 200 пациенти со повреди на градниот кош од различен степен на сериозност, велат од Управата на Клиниката.

За време на пандемијата Ковид 19, лекари, медицински сестри и техничари на оваа Клиника беа активно вклучени во лекувањето на овие пациенти, во самата Клиника, во другите клиники на УКЦС како и во СБ Батајница. Пандемијата, како и во речиси сите медицински центри ширум светот, доведе до намалување на обемот на редовната работа, а на Клиниката за торакална хирургија, програмата за оперирање е намалена на околу 75%, што е добар резултат во дадената рамка, во споредба со повеќето центри за торакална хирургија, велат од Управата.

Но, по стабилизирањето на епидемијата обемот на работа се зголеми, а судејќи по тоа колку се чека на хистопатолошките наоди, се зголемуваат и другите проблеми.

Да потсетиме, според податоците на Институтот „Батут“ за периодот од 2016 до 2020 година, во Србија годишно од малигни тумори заболуваат приближно 41.000 лица, со тоа што во 2019 година тој број надмина 42.000. Ракот одзема од 20 до 21 илјади животи годишно и овие бројки тие се во овој опсег од 2006 година.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Гори меѓу Миладиновци и ОКТА

Центарот за управување со кризи информира дека вечерва во 19:05 часот на бројот 112 бил пријавен пожар помеѓу селото Миладиновци и рафинирија ОКТА во...

Ковачевски: Очекувам Бугарија да ги пронајде вандалите

Премиерот Димитар Ковачевски најостро го осудува вандалскиот чин, на каменување на македонскиот клуб „Никола Јонков Вапцаров” во Благоевград. Тој преку својот Фејсбук профил, порача...

ВМРО-ДПМНЕ го осуди демолирањето на македонскиот клуб

ВМРО-ДПМНЕ најостро го осудува демолирањето на македонскиот клуб во Благоевград.„Вандализмот не е добрососедство и не може да биде. Негирањето на Македонија, но и на...

Moda

Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...

Како да купите нова облека, така што всушност ќе ја носите и нема да седи само во плакарот

Словенците никогаш не носат речиси третина од облеката што ја купуваме. Проверивме како да купиме нова облека, така што всушност ќе ја носиме и...

Уште една ќерка на познати родители е нова ѕвезда на модното небо

Изгледа како вчера – целата светска јавност зборуваше за необичниот избор на името на Гвинет Палтроу и Крис Мартин за нивното новороденче, Епл. Но, тоа...
spot_img
spot_img
spot_img