23.9 C
Ohrid
Thursday, July 7, 2022

Илјадници мигранти кои сакаат да влезат во ЕУ преку Грција се запрени од почетокот на годинава

НАЈЧИТАНО

Грчката крајбрежна стража во понеделник спречи стотици мигранти да го преминат Егејското Море од Турција кон грчките острови, објавија државната телевизија и други медиуми.

Пет едрилици беа запрени пред островите Самос и Хиос додека ја преминуваа морската граница меѓу двете земји, која е и надворешна граница на Европската унија.

Во изјава за грчкото радио, офицер на крајбрежната стража процени дека во авионот имало вкупно 450 луѓе.

Грција ги засили проверките долж нејзината поморска граница со Турција во текот на годините. На мигрантите им е дозволено да слетаат во Грција само ако нивните бродови се во опасност или ако се најдат во вода.

Според извори на грчката крајбрежна стража, од почетокот на годинава на оваа рута биле спречени околу 22.000 мигранти да влезат во ЕУ.

Организациите за човекови права ја обвинуваат ЕУ за кршење на правата на мигрантите преку операции за одвраќање и спречување да аплицираат за азил во ЕУ.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО