21.5 C
Ohrid
Saturday, August 20, 2022

Илон Маск негира дека имал афера со сопругата на ко-основачот на Google

НАЈЧИТАНО

Американскиот Wall Street Journal објави дека првиот сопруг на производителот на автомобили Тесла, Илон Маск, наводно имал афера со Никол Шанахан, сопругата на ко-основачот на Google, Сергеј Брин. Маск и Брин наводно се скарале поради ова. Маск вели дека тоа е глупост.

Американскиот весник „Волстрит журнал“ пишува дека пријателството меѓу шефот на „Тесла“, Илон Маск и коосновачот на „Гугл“, Сергеј Брин, наводно завршило поради наводна афера. Како што пишуваат, Маск наводно имал кратка врска со Никол Шанахан, сопругата на Брин, на крајот на минатата година, според резимето на весникот, пренесе Би-би-си.

Маск ги негира наводите на весникот. Како одговор на линкот до приказната, тој на Твитер напиша дека тоа е целосна глупост, дека тој и Брин се уште се пријатели и дека синоќа биле на забава заедно.

„Никол ја видов само два пати во три години, и двата пати имаше многу присутни. Ништо романтично“, напиша Маск во објавата на Твитер. Во друга објава, американскиот милијардер додаде дека Вол Стрит Журнал во минатото пишувал толку многу глупости за него и Тесла што тој престанал да брои.
Како резултат на наводната афера, Брин, наводно, поднела барање за развод на почетокот на оваа година, со што заврши долгогодишното пријателство меѓу двајцата технолошки милијардери, според Би-Би-Си.

Волстрит џурнал, повикувајќи се на лице блиско до Никол Шанахан, исто така наведува дека Брин и неговата сопруга наводно биле разделени во декември минатата година, во времето на аферата, но сè уште живееле заедно. И покрај предбрачниот договор, Брин и Шанахан моментално преговараат за развод кој би можел да вреди милијарда евра.

Никол Шанахан е адвокат од Калифорнија и ко-основач на две компании, ClearAccessIP и Фондацијата Bia-Echo – филантропска организација која промовира „репродуктивна долговечност и еднаквост, реформи во кривичната правда и здрава планета за живеење“.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО