7.9 C
Ohrid
Wednesday, November 30, 2022

Израел се сеќава на 6-те милиони Евреи убиени во Холокаустот

НАЈЧИТАНО

Во четвртокот во Израел се одржа комеморација за шест милиони еврејски мажи, жени и деца убиени од нацистите и нивните сојузници за време на Холокаустот.Утрото две минути се огласуваа сирените. Автомобилите застанаа на улицата, а луѓето застанаа да се сеќаваат на жртвите.

Потоа, во Меморијалниот центар Јад Вашем во Ерусалим, започна комеморацијата со високи израелски претставници и претседателот на германскиот Бундестаг, Бербел Бас. Бас положи венец во име на германскиот сојузен парламент.

Таа е првата висока претставничка од Германија која присуствуваше на посебна церемонија во израелскиот парламент на која гласно беа читани имињата на жртвите на холокаустот.

Претходно во Кнесетот, Бас запали свеќа во спомен на Ирма Нејтан, Еврејка која беше депортирана од нејзиниот роден град Дуизбург пред 80 години. Нејтан беше убиен од нацистите во 1942 година за време на Втората светска војна. Убиени се и нејзиниот сопруг и двете деца.

Ричард Луц, шеф на германските железници Дојче Бан, исто така положи венец во Јад Вашем. На црвено-белиот венец беа испишани имињата на пријателите на Јад Вашем во Германија, чиј член е и Луц.

Овогодинешниот израелски Ден на сеќавање на Холокаустот е насловен „Возот вози до уништување: Депортација на Евреите за време на холокаустот“.

Поранешната германска железница, Дојче Рајхсбан, исто така одигра одлучувачка улога во убиствата на европските Евреи.

„Претходникот на нашата организација беше длабоко вклучен во депортацијата и убиствата на европските Евреи и Роми. Возовите однесоа милиони луѓе до нивната крајна дестинација“, изјави Луц за ДПА по церемонијата.

Во четвртокот во Полска, младите Евреи заедно со неколку преживеани затвореници од логорот пешачеа околу 3,2 километри од Аушвиц до Биркенау, најголемите концентрациони логори од нацистичката ера.

Според националните власти, во Израел сè уште живеат 161.400 преживеани од Холокаустот, во просек 85,5 години, а повеќе од 1.000 се постари од 100 години.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО