More

  Израелската пустина Негев ,постанува главен центар за производтсво на медицински Канабис?!

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  - Advertisement -

  Во израелската пустина Негев, далеку од облакодерите на Тел Авив, тие се надеваат дека ќе ја развијат меѓународната репутација на главниот град на медицинскиот канабис. Десетици стартапи во Израел веќе работат со медицински канабис, а новата легислатива се очекува да доведе до понатамошен раст на пазарот. Некои веруваат дека канабисот може да помогне да се намали невработеноста кај 12.000 жители на Јерехам, „заборавен град“ на периферијата на Израел.

  Иницијативата е предводена од CanNegev, првата компанија за инкубатор за медицински канабис во Израел која помага во развојот на помали компании, таканаречени старт-ап. „Во Јерухам, заборавен град, еден од најоддалечените градови во Израел, решивме да го ставиме медицинскиот канабис во срцето на нашиот бизнис. изјави Зви Бет Ор, основачот на КанНегева.Тал Охана, првата жена градоначалник во историјата на Јерухам, е многу заинтересирана за ова. „Мојот сон е да го претворам Јерухам во престолнина на медицинскиот канабис во Израел“, изјави Охана за АТП. „Не гледаме раѓање на нов пазар секој ден“, додаде Охана. „Си ветив дека ќе дадам се од себе за да бидам во првите редови на науката и технологијата во оваа област.

  Модерното седиште на CanNege, опкружено со пустински песок, изгледа како фатаморгана и е симбол на светла иднина во градот полн со станбени блокови изградени за новодојдените имигранти во средината на минатиот век.

  Јерухам е дел од приоритетната економска зона на израелската влада, која нуди отстапки за оние кои сакаат да започнат бизнис таму.Охана вели дека секторот за канабис може да ја трансформира сликата на нејзиниот град и да помогне да се намали бројот на невработени кои имаат повеќе од просекот таму, дури осум проценти. „Мојата цел е да создадам квалитетни работни места и да понудам високи плати за да привлечам нова популација работници“, рече таа. Водечки увозник во светотРекреативната употреба на канабис во Израел е нелегална, но толерирана. Сепак, владата веќе една деценија ја охрабрува нејзината терапевтска употреба во лекувањето на тешки медицински состојби и посттрауматски стрес на поранешните војници.

  Во октомври, израелскиот парламент усвои закон кој треба да го направи медицинскиот канабис уште попристапен.Исто така, треба да го прошири пазарот, во кој веќе инвестираа голем број претприемачи, вклучително и двајца поранешни израелски премиери: Ехуд Олмерт, деловен советник на UNIVO Pharmaceuticals и Ехуд Барак Боји, кој го предводи одборот InterCure.

  Сто стартапи веќе работат на канабис, рече Дана Гуревич, главен директор за технологија на израелската администрација за иновации, додавајќи дека четвртина од тие компании се основани за една година, 2019 година. „60 милиони долари се инвестирани во медицинскиот канабис. екосистем во последниве години“, рече Гуревич.Тој вели дека клучен фактор за развојот на израелската домашна индустрија за канабис бил увозот од други земји, меѓу кои најважна е Канада, каде рекреативната употреба е легална.

  Според Министерството за здравство, Израел увезол 22 тони медицински канабис во 2021 година, што го прави најголемиот увозник на канабис во светот, пишува магазинот Канибас. Извозот на канабис е теоретски легален, но комплициран според меѓународните стандарди, рече Гуревич. CBD за секого

  Министерството за здравство неодамна навести дека отстранувањето на канабидиол (CBD) од листата на опасни лекови е многу веројатно. Оваа мерка може да отвори нови можности за продажба на CBD производи.Во јужен Израел, во близина на градот Ашдод, BOL Pharma годишно одгледува 400.000 растенија канабис на 3,5 хектари, исклучиво за терапевтска употреба. „Денес во Израел има 110.000 пациенти кои имаат лиценци за консумирање медицински канабис. Но, кога CBD ќе стане достапна за секого, милиони луѓе, семејства, ќе можат да ја користат во козметиката и другите секојдневни производи“, рече Двир Талер, 50-годишен директор за земјоделство во BOL Pharma.Компанијата, моментално најголемата во областа на медицинскиот канабис во Израел, соработува со CanNeg и ја снабдува со цвеќиња од канабис за научни истражувања. Талер вели дека развиваат робот во инкубаторот способен сами да бере цвеќе.Сакајќи да стане центар на израелското производство на „зелено злато“, администрацијата на Јерухам одвои 50 хектари за одгледување медицински канабис, тврдејќи дека пустинската клима е идеална за одгледување на ова растение.

  Охана, исто така, рече дека е договорено во следните неколку години, две фабрики во Јерухам да произведуваат немедицински производи од канабис. Тоа ќе бидат производи за „грижа за себе“ како што се маслата што се користат во козметиката.

   

   

  - Advertisement -spot_img
  - Advertisement -spot_img
  - Advertisement -spot_img

  Десетгодишно девојче денеска е спасено од под урнатини, 39 часа откако силни земјотреси ја погодија јужна Турција

  Десетгодишно девојче денеска е спасено од под урнатини, 39 часа откако силни земјотреси ја погодија јужна Турција, јави агенцијата Анадолија. Девојчето од сириско потекло било спасено од...

  Бројот на загинатите расте, борбата по преживеани не запира

  Бројот на загинати во земјотресот во Турција и Сирија вчера надмина 6.200 луѓе и се очекува да продолжи да расте, додека пристигнуваат спасувачки тимови и меѓународна...

  Прашања и одговори за крипто-средствата

  Прашања и одговори за крипто-средствата Што се крипто-средства? Како изгледаат крипто-средствата? Кои се разликите меѓу крипто-средствата и суверените валути (пари)? Дали централните банки издаваат дигитални валути? Каква е улогата...

  Moda

  Екстравагантни изгледи на познатите од црвениот тепих на Греми наградите

  Црвениот тепих на синоќешното 65. Греми награди секако не разочара. Најголемите музички имиња секогаш присуствуваат на најзвучната музичка вечер, а ни овогодинешната награда не...

  Неочекуван тренд на хеланки оваа зима кои можете да ги носите во секое време и секаде

  Да, хеланките со винил и кожен ефект се враќаат! На полето на хеланки, минатата година видовме (речиси) сè: особено хеланките со селотејп кај нозете повторно...

  Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

  Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...
  spot_img
  spot_img
  spot_img